Twardowski: dostęp do mammografii nie jest ograniczany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 14:09

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapewnił w czwartek w Sejmie, że ani resort, ani NFZ nie ograniczają dostępu do badań mammograficznych.

Wiceminister zdrowia, odpowiadając na pytania posłów, wyjaśniał, że zarządzenie NFZ w tej sprawie zostanie albo uszczegółowione, albo zmienione. Bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu profilaktycznego raka piersi skierowane są do kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

– Żadna pacjentka, która zgłosi się na mammografię, nie zostanie bez pomocy, bo albo natychmiast zostanie wykonana jej mammografia, a w przypadku szczególnie niepokojącym zostanie od razu skierowana do lekarza specjalisty – zapewnił Twardowski.

Przedstawił informację z której wynika, że w 2008 roku dzięki przesiewowym badaniom mammograficznym wykryto 1474 przypadki raka piersi, ponad 176 tys. zmian łagodnych i 41,6 tys. przypadków podejrzenia nowotworu. Rok później wykryto 2658 przypadków raka piersi, ponad 230 tys. przypadków zmian łagodnych i 29,2 tys. podejrzenia raka piersi – dodał Twardowski.

– Program rozwija się z roku na rok. Nie ma tutaj jakiegokolwiek przesłania, aby mówić, że środki finansowe na ten cel nie zostały zabezpieczone lub są mniejsze – powiedział Twardowski, dodając, że tylko w 2009 r. na mammograficzne badania profilaktyczne przeznaczono prawie 75 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum