Twardowski: audyt pracowni mammograficznych na nowych zasadach

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia • • 31 marca 2009 15:52

Na 2009 rok będzie rozpisany dodatkowy, 18 konkurs, w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. - Nie spodobał mi się sposób przeprowadzenia audytu pracowni mammograficznych - stwierdził wiceminister zdrowia, Marek Twardowski, podczas wtorkowej debaty Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

- Po zasięgnięciu opinii prawnej, postanowiliśmy, że będzie ogłoszony 18 konkurs na przeprowadzanie audytu pracowni mammograficznych, przez niezależnego audytora. Zwycięca konkursu uzgodni z resortem, jacy eksperci będą wykonywać audyt oraz w oparciu o jaką procedurę – dodał wiceminister.

Jego zdaniem, potwierdziły się niektóre zastrzeżenia względem realizacji niedawnego audytu.

- Na prośbę jednego z posłów przyjąłem osobę, która przedstawiła mi zastrzeżenia do audytu. Dokładne postępowanie potwierdziło wiele z tych zastrzeżeń. Myślę, że audytorzy powinni być niezależni i nie mogą sami siebie oceniać - kontynuował Marek Twardowski.

Nowo powołane komisje konkursowe będą korzystać z pomocy ekspertów. Ekspertami nie mogą być osoby, które biorą udział w konkursach (jak było do tej pory), ani osoby, które zasiadają w radzie ds. zwalczania chorób nowotworowych.

Wiceminister zwracając się do onkologów odniósł się również do faktu wysokich zarobków osób prowadzących szkolenia.

- Nie mogę przyjąć do wiadomości, że ktoś z tytułu prowadzenia programów szkoleniowych, zarobił w 2008 roku 28 tys. zł miesięcznie, niezależnie od swojej pracy zawodowej. Taka rzecz się w 2009 roku nie zdarzy - zapowiedział.

Nawiązując do niedawno przyjętego stanowiska przez minister zdrowia Ewę Kopacz w sprawie finansowania z budżetu państwa szczepień HPV, wiceminister zdrowia potwierdził to stanowisko:

- Mamy kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych. Szczepienia HPV są w tej drugiej grupie i tam pozostaną. Dla mnie rzeczą bulwersującą było to, że niektóre autorytety medyczne przed kamerami ogłosiły, że to szczepienie jest w 100 proc. skuteczne, a brak szczepień w Polsce jest przyczyną dużej zapadalności i śmiertelności na raka szyjki macicy - mówił Twardowski, przypominając, że  szczepionka jest na rynku dopiero od 3 lat, a jej skuteczność będzie można ocenić dopiero po 20-30 latach.

Dlatego resort będzie przede wszystkim promować badania cytologiczne, dzięki którym możliwa była poprawa wczesnej wykrywalności nowotworu szyjki macicy w innych krajach.

Wiceminister zapowiedział zmianę w sposobie powiadamiania pacjentów o badaniach: - Nie będzie tego robić NFZ, jak do tej pory, tylko wojewódzkie ośrodki koordynujące i świadczeniodawcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum