Turysta wyprowadzony z głębokiej hipotermii czuje się dobrze

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2017 19:03

Nic nie pamiętam z dnia wypadku - mówi pan Jakub, którego w ubiegłym tygodniu w stanie głębokiej hipotermii znaleźli ratownicy na Pilsku. W czwartek (2 marca) mężczyzna dziękował im i lekarzom za uratowanie życia. W piątek ma opuścić oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej.

Turysta wyprowadzony z głębokiej hipotermii czuje się dobrze
Turysta dziękował ratownikom GOPR i lekarzom za uratowanie życia. Fot. GOPR (zdjęcie ilustracyjne)

Kiedy został odnaleziony przez ratowników beskidzkiej grupy GOPR, temperatura jego ciała wynosiła około 21 stopni Celsjusza. Pogotowie przetransportowało go na Oddział Kardiochirurgii PAKS w Bielsku-Białej.

W czasie transportu doszło do zatrzymania akcji serca. Cały czas przy pomocy specjalnego urządzenia prowadzono masaż serca. W szpitalu lekarze podłączyli pacjentowi krążenie pozaustrojowe, by go ogrzać. Temperaturę 35,5 stopni udało się uzyskać po ponad 3 godzinach.

Do niedzieli pacjent był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Teraz czeka go rehabilitacja. - To zadecyduje, czy będzie absolutnie w pełni sprawny, czy jakieś resztkowe niedomagania mu zostaną - mówi dr Wojciech Domaradzki z PAKS w Bielsku-Białej.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum