Turcja: pierwszy na świecie przeszczep trzech kończyn

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 15:31

Pierwszy na świecie przeszczep aż trzech kończyn - obu rąk oraz jednej nogi - przeprowadzili chirurdzy szpitala Akdeniz Universitesi na południu Turcji - poinformowała agencja AFP.

Trwający 12 godzin zabieg przeprowadzono u 34-letniego mężczyzny, który stracił kończyny w wieku 11 lat, gdy żelaznym prętem dotknął linii wysokiego napięcia, próbując odgonić ptaki. Tureccy specjaliści tego samego szpitala w miniony weekend wykonali również pierwszy w Turcji i dwudziesty na świecie przeszczep twarzy. Tę operację przeprowadzono u 19-letniego mężczyzny, który w 4. dniu życia doznał poparzenia. Operacja trwała 9 godzin.

Dawcą tkanek twarzy oraz trzech kończyn, wykorzystanych w obydwu transplantacjach, była 45-letnia osoba. Dr Omer Ozkan, który kierował 25-osobowym zespołem lekarzy poinformował, że obaj pacjenci znajdują się na oddziale intensywnej terapii i jak na razie "czują się dobrze". Dodał, że o powodzeniu obu operacji zadecyduje najbliższe 10-15 dni.

Dr Adam Chełmoński ze Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, jedynego w Polsce ośrodka, w którym wykonuje się przeszczepy rąk, powiedział w rozmowie z PAP, że z uwagą przyjmuje najnowsze osiągnięcie chirurgów z Turcji.

- Szansa na przyjęcie się przeszczepu trzech kończyn jest duża, ponieważ stosowane obecnie leki immunosupresyjne dość skutecznie zapobiegają odrzuceniu przeszczepów wielotkankowych - zaznaczył dr Chełmoński.

Dodał jednak, że nawet powodzenie tej operacji nie zmienia negatywnego nastawienia specjalistów w Trzebnicy do przeszczepów kończyn dolnych. Jego zdaniem rąk nie da się - przy najmniej na razie - zastąpić żadną protezą, szczególnie dającą czucie. Inaczej jest w przypadku kończyn dolnych, które od lat z powodzeniem są protezowane. Przykładem jest biegacz z RPA, Oscar Pistorius, który dzięki protezom nóg z włókna węglowego z powodzeniem ściga się ze sprawnymi sprinterami.

Tureccy chirurdzy z uniwersytetu medycznego Akdeniz mają już na koncie inne spektakularne operacje. We wrześniu 2010 r. przeprowadzili jeden z pierwszych na świecie przeszczepów obu rąk. W sierpniu 2011 r. miał miejce drugi na świecie, ale pierwszy udany przeszczep macicy u 21-letniej studentki Derya Sert, która urodziła się bez tego narządu. Najwcześniej w lutym br. będzie można jednak określić czy macica jest zdolna do donoszenia ciąży.

Pierwszy na świecie przeszczep twarzy przeprowadzono w 2005 r. we Francji u Isabelle Dinoire, pierwszy przeszczep obu rąk - w Niemczech w 2008 r., a obu nóg - w Hiszpanii w 2011 r. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum