Tunezja boi się nowej grypy: pielgrzymi nie pojadą w tym roku do Mekki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2009 19:35

Tunezja, jako jedyny dotąd kraj muzułmański, nie zezwoliła swoim obywatelom na udział w tegorocznej pielgrzymce do Mekki (hadż) z powodu braku szczepionek przeciwko nowej grypie - poinformowały we wtorek (6 października) tunezyjskie władze.

Tunezja boi się nowej grypy: pielgrzymi nie pojadą w tym roku do Mekki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo do spraw religii podało, że zapas szczepionek przeciwko chorobie, popularnie zwanej w mediach świńską grypą, trafi do Tunezji nawet pod koniec października. To zbyt późno, by zaszczepić wszystkich chętnych i by saudyjskie władze zdążyły wydać specjalne wizy. W tym roku hadż rozpocznie się w połowie listopada.

Z punktu widzenia islamu warunkiem udziału w hadżu, będącym jednym z pięciu głównych obowiązków nałożonych na muzułmanów, jest "zdolność fizyczna" - uspokoił minister ds. religii Bubakr el-Achzuri.

Co roku do Mekki, świętego miasta islamu w zachodniej Arabii Saudyjskiej, pielgrzymują miliony muzułmanów, w tym ok. 10 tysięcy Tunezyjczyków. Saudyjskie władze już wcześniej apelowały do ludzi starszych lub cierpiących na choroby przewlekłe, by w tym roku zrezygnowali z hadżu. Kilka krajów muzułmańskich rozważało ograniczenie liczby pielgrzymów udających się do Mekki, ale Tunezja jako pierwsza oficjalnie odwołała tegoroczny hadż.

W Tunezji odnotowano 80 przypadków grypy H1N1, jednak nie było dotąd ofiar śmiertelnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), opublikowanych 20 września, na całym świecie zmarło ponad 3,9 tys. chorych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum