Tuchów: szpital będzie przesiewowo badał słuch u noworodków
Bardziej precyzyjna i szybsza diagnostyka, dotycząca wszystkich dzieci, które rodzą się w Tuchowie. Taki będzie skutek włączenia oddziału neonatologicznego Centrum Zdrowia do Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

Decyzję w tej sprawie podjęła Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aż 90% trwałych, zmysłowo-nerwowych uszkodzeń słuchu u dzieci w wieku 0-5 lat to uszkodzenia wrodzone lub nabyte w okresie noworodkowym.
- Dotychczas mali pacjenci tuchowskiego szpitala mieli badany słuch, ale teraz będzie się to odbywać według ściśle określonych procedur. Do badań uprawniona zostanie większa liczba pielęgniarek oddziału neonatologii - informuje Marek Kołdras, rzecznik Centrum Zdrowia Tuchów.
Szkolenia w zakresie obsługi systemu zaplanowano we wrześniu. Mają się one zakończyć certyfikacją osób uprawnionych zarówno do przeprowadzania badań, jak i sprawozdawania ich wyników. Do centralnej bazy danych spływa codziennie ponad 1000 wyników badań z oddziałów noworodkowych w całej Polsce.
- Dzieci przechodzą test przesiewowy na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia. Jeśli wypadnie on nieprawidłowo – zostaje powtórzony w dniu wypisu ze szpitala. W przypadku rozpoznania trwałego uszkodzenia słuchu dziecko kierowane jest do jednego z ośrodków wczesnej interwencji. Tam jest wdrażany program pomocy, polegający na rozpoczęciu rehabilitacji oraz dopasowaniu dziecku aparatów słuchowych - dodaje rzecznik.
Niezależnie od wyniku badania przesiewowego personel oddziału noworodkowego zbiera informacje na temat czynników ryzyka uszkodzenia słuchu. Nawet jeśli badanie wypadnie prawidłowo - z powodu możliwości późniejszego ujawnienia się niedosłuchu - grupa dzieci z czynnikami ryzyka wymaga co najmniej kilkumiesięcznej obserwacji.
Włączenie CZT do programu oznacza także szansę na to, iż tuchowski szpital otrzyma najnowszej generacji sprzęt do realizacji badań.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)