Tuchów: rusza program wykrywania raka jelita grubego

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2017 20:20

Od roku Centrum Zdrowia Tuchów realizuje program badań przesiewowych raka jelita grubego. W tym czasie z kolonoskopii - podstawowego badania diagnostycznego w tym zakresie - skorzystało ponad pół tysiąca osób.

Tuchów: rusza program wykrywania raka jelita grubego
FOT. Materiały prasowe

Teraz badania te będą jeszcze bardziej dostępne, ponieważ rozpoczęła się realizacja programu profilaktycznego „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”.

Realizacja programu oznacza większą liczbę badań, finansowanie pełnych znieczuleń, możliwość dowożenia pacjentów lub refundowania dojazdów, a także bezpośrednie spotkania informacyjne dla potencjalnych pacjentów i lekarzy.

Zaplanowano także szereg działań, mających na celu poinformowanie mieszkańców o wykrywaniu, leczeniu oraz profilaktyce tej choroby. Pierwsze otwarte spotkanie informacyjne dla pacjentów rozpocznie się w Tuchowie w poniedziałek (26 czerwca) w restauracji Agawa. Zaproszeni są wszyscy zainteresowani w wieku od 50 do 65 lat, którzy w ostatnich 10 latach nie przechodzili takiego badania.

Dotyczy to także osób po 40. roku życia, jeśli mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz od 25. roku życia z rodzin z dziedziczną postacią choroby.

Podobne spotkanie dla potencjalnych pacjentów zaplanowano też w Tarnowie w hotelu Cristal Park, 29 czerwca o godz. 15.30, oraz w tym samym dniu i miejscu dla lekarzy o godz.15.00. Aby potwierdzić uczestnictwo, w którymś w tych spotkań wystarczy zatelefonować pod numer 728 588 355.

W sumie w ramach programu zaplanowano w ciągu dwóch lat 24 takie spotkania dla pacjentów i 8 dla lekarzy. W ramach projektu 1300 osób otrzyma bezpośrednie wsparcie w formie działań informacyjno-edukacyjnych, 1000 osób weźmie udział w badaniach profilaktycznych.

Program „Profilaktyka raka jelita grubego - szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum