Trzech naukowców doradzających WHO w sprawie grypy miało konflikt interesów

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2010 20:36

Czołowi naukowcy z WHO, którzy doradzali w sprawie przeciwdziałania świńskiej grypie popadli w konflikt interesów, bo mieli powiązania z koncernami produkującymi leki przeciwko tej chorobie.

Jak podaje TVN24, takie informacje zawiera raport opublikowany przez British Medical Journal, który prezentuje wyniki wspólnego śledztwa BMJ i organizacji pozarządowej Biuro Dziennikarstwa Dochodzeniowego. Dotyczyło ono okoliczności towarzyszących decyzjom podejmowanym przez WHO podczas wzrostu zachorowań na świńską grypę rok temu i ptasią grypę w 2004 roku.

Dziennikarskie śledztwo wykazało, że trzech naukowców doradzających WHO w sprawie przeciwdziałania grypie, otrzymywało wcześniej pieniądze od koncernów produkujących leki przeciwgrypowe w zamian za wygłaszanie wykładów, konsultacje i badania.

Jednocześnie ci sami naukowcy współtworzyli oficjalne wskazówki dla rządów, opublikowane w 2004 roku, które sugerowały gromadzenie zapasów leków przeciwgrypowych. Później brali udział w obradach komitetu, który doradził szefowej WHO ogłoszenie stanu pandemii podczas rozprzestrzeniania się wirusa świńskiej grypy.

Więcej w TVN24.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum