Trzebnica: weteran z Afganistanu odzyskał dłoń - porusza już palcami

Autor: gazetawroclawska.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2014 11:16

Polski żołnierz, który stracił dłoń w Afganistanie, może już poruszać palcami. Po operacji przeszczepu czuje się na tyle dobrze, że planuje udział w biegach maratońskich.

18 lutego lekarze z Powiatowego Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy przeszczepili mu prawą dłoń. Operacja trwała 12 godzin.

W 2010 r. weteran trafił na listę oczekujących na transplantację. Co robił przez trzy lata? Podróżował po Afryce i ożenił się - ujawnia Gazeta Wrocławska.

Obecnie czekają go trzy tygodnie w izolatce - bierze silne leki, mające zapobiec odrzuceniu przeszczepu. Rozpoczęły się także ćwiczenia z rehabilitantem, choć dłoń nadal znajduje się w gipsie. Dopiero po zakończeniu długorwałej rehabilitacji można będzie powiedzieć, czy całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Budowa i wyposażenie pawilonu, w którym mieszczą się oddziały rehabilitacyjne (m.in. pomieszczenia rehabilitacyjne hydroterapii oraz fizykoterapii z kriokomorą) kosztowały 11,8 mln zł. Niemal połowę tej sumy pozyskano z funduszy unijnych. Szpital dostaje też dofinansowanie z budżetu państwa (np. na wyposażenie sali operacyjnej do zabiegów mikrochirurgicznych). Został przez resort zdrowia wybrany do realizacji przeszczepiania kończyny górnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjne na lata 2011-2020.

Szpital w Trzebnicy jako jedyny w Polsce prowadzi transplantacje górnych kończyn od zmarłych dawców. Zespół tej placówki przeprowadził dotychczas sześć udanych przeszczepów rąk (dwie operacje się nie powiodły). Na całym świecie w ciągu ostatnich 15 lat takich operacji było 88.

Na liście oczekujących znajduje się 13 osób. Jeden zabieg bez komplikacji to dla NFZ koszt 140 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum