Trzebnica: udany przeszczep palca stopy do dłoni

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2018 09:05

Lekarze ze Szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy po raz kolejny przeczepili z powodzeniem pacjentowi, który uległ wypadkowi przy pracy, palec ze stopy do dłoni. Operacja miała miejsce w styczniu br.

Przeszczep palca stopy do dłoni jest operacją znaną lekarzom, ale rzadko wykonywaną, ze względu na stopień trudności. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Utrata kciuka stanowi ok. 50 proc. uszczerbku funkcji ręki. Najlepszym rozwiązaniem jest transplantacja drugiego palca stopy w miejsce brakującego kciuka. Chory odzyskuje dzięki takiej operacji ruchomy palec z zachowanym czuciem.  Zespół trzebnickich specjalistów w składzie: dr Maciej Paruzel, dr Janusz Kaczmarzyk, dr Leszek Kaczmarzyk, dr Tobiasz Szajerka przeprowadził taki przeszczep w styczniu br. - informuje Gazeta Wyborcza. 

Lekarze przewidują, że 32-letni pacjent za kilka miesięcy wróci do zdrowia i będzie mógł sprawnie posługiwać się nowym kciukiem.

Zabieg przeszczepu palca stopy do dłoni jest wykonywany na świecie od 1978 roku. Pierwsza tego operacja miała miejsce w Chinach. Rok później pierwszego pacjenta zoperowano w Polsce, właśnie w szpitalu w Trzebnicy. Operacja jest znana lekarzom, ale rzadko wykonywana, ze względu na stopień trudności.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum