Trzebnica: są gotowi do kolejnych transplantacji ręki

Autor: JJ, Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2009 11:30

Po raz pierwszy na świecie polscy chirurdzy przyszyli rękę dorosłemu mężczyźnie, który stracił kończynę jako półtoraroczne dziecko.

Trzebnica: są gotowi do kolejnych transplantacji ręki

Podobne operacje, w których lekarze przyszyli rękę powyżej łokcia, w Europie przeprowadzono już w Walencji i Monachium. To jednak, że przyszyli ją pacjentowi, który ją stracił  rękę gdy miał półtora roku, jest ewenementem.

Zdaniem dr. Adama Chełmońskiego z zespołu, który w Szpitalu im. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy dokonał udanej transplantacji kończyny, ta operacja nie była bardziej skomplikowana od innych. Teraz kluczowym elementem jest rehabilitacja pacjenta. W tym przypadku jest ona o tyle skomplikowana, że nie chodzi o „przypomnienie” mózgowi o tym, że ma zarządzać dłonią, lecz wykształcenie w korze mózgowej odpowiednich funkcji.

– Odtworzenie pól ruchowych u tego pacjenta jest, moim zdaniem jest kwestia dwóch do trzech lat. Prze pierwszych kilka miesięcy rehabilitacja będzie głównie polegała na ćwiczeniach biernych, nastawiona będzie głównie na ćwiczenia usprawniające. Natomiast rehabilitacja psychiczna oparta jest z jednej strony na wsparciu psychologicznym, a z drugiej na ćwiczeniach na przykład z lustrem, kiedy pacjent koncentrując się na ręce która posiada wykonuję ruchy, koncentrując się na ręce która jest przyszyta – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl dr Chełmoński.

Rehabilitacja po transplantacji, jest bardzo trudna, zarówno dla pacjenta jak i rehabilitantów, ale jak podkreśla dr Chełmoński jednocześnie jest to bardzo ciekawe z medycznego punktu widzenia. W trzebnickim ośrodku przeprowadzono do tej pory trzy transplantacje. Czy będą kolejne?

– To nie do końca jest od nas zależne. Jesteśmy przygotowani do kolejnej natomiast jest wielki problem z dawcami, których niestety nie ma. Mamy listę kilkunastu osób oczekujących na przeszczep, dawców jednak jest, od czasu załamania się transplantologii w naszym kraju, jak na lekarstwo. Bardzo trudno jest pozyskać dawcę ręki, ze względu na opory natury estetycznej i kulturowej w Polsce. Ale jak tylko pojawi się dawca, jesteśmy gotowi do kolejnej transplantacji – konkluduje dr. Chełmoński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum