Trzebnica: pierwszy w kraju udany przeszczep ramienia

Autor: Gazeta Wrocławska, RMF FM/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2009 20:01

Zespół mikrochirurgów ze Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy przyszył 29-letniemu Mirosławowi Borodziukowi z Mysłowic prawe ramię.

Trzebnica: pierwszy w kraju udany przeszczep ramienia
Trzebnicki szpital od lat specjalizuje się w allotransplantacji tkanek złożonych...

To dopiero trzecia na świecie operacja, podczas której przeszczepiono tak dużą część ręki. Dwie pierwsze wykonali rok temu najpierw Niemcy, a potem Hiszpanie.

Operacja w Trzebnicy jest dodatkowo ważnym wydarzeniem w świecie medycznym, bo została przeprowadzona u mężczyzny, który stracił rękę na wysokości łokcia, gdy był małym dzieckiem. I to stanowi wielkie wyzwanie dla lekarzy, bowiem nie wiedzą czy w mózgu pacjenta wykształcił się ośrodek centralnie sterujący ruchem kończyny.

Jeśli po półrocznej rehabilitacji okaże się, że pacjent ma władzę w ręce, lekarze będą mogli pomyśleć o takich przeszczepach u osób, które się urodziły bez rąk. Dr Adam Domanasiewicz, chirurg z trzebnickiego szpitala przyznaje jednak, że trudno powiedzieć, które metody rehabilitacji są właściwe, bo nie są one póki co sprawdzone. Zapewniają jednak, że w proces ten zaangażowany będzie duży zespół lekarzy w tym neurologów i rehabilitantów.

Marzeniem pacjenta jest uniesienie 6-tygodniowego syna do góry. Z zawodu informatyk chciałby również móc pisać na klawiaturze dwoma rękami, jak również wykonywać najprostsze czynności domowe bez problemów. Pacjent do domu wróci za 3 tygodnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum