Trzebnica: pacjent po przeszczepie obu dłoni opuścił szpital

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2010 11:49

Przed południem 30 lipca Szpital im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy opuścił żołnierz GROM-u, któremu jednocześnie przeszczepiono obie dłonie.

Była to pierwsza w kraju tego rodzaju operacja. Do tej pory dokonywano przeszczepów jednej kończyny górnej.

Operacja trwała 17 godzin. Brały w niej udział dwa zespoły kierowane przez dr hab. Jerzego Jabłeckiego. W skład zespołów wchodzili ponadto:
• Janusz Kaczmarzyk,
• Leszek Kaczmarzyk,
• Adam Domanasiewicz i
• Ahmed Elsaftawy.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Edward Puchała, dyrektor ds.lecznictwa Szpitala im. Św Jadwigi w Trzebnicy, pacjenta czeka długotrwała rehabilitacja, a jej postępy zależeć będą przede wszystkim od jego zaangażowania. Co miesiąc będzie przyjeżdżał do Trzebnicy na badania kontrolne. Może on już poruszać prawą dłonią na tyle, że jest w stanie otworzyć drzwi lub książkę.

– Niektórzy nasi pacjenci po przeszczepie jednej kończyny są w stanie robić pompki – dodał Puchała.

Koszt operacji obu dłoni wyniósł 292 tys. zł, które szpital pozyskał w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia na przeszczepy kończyn górnych.

– Nie oznacza to jednak, że w tym roku nie wykonamy już tego typu transplantacji. W kolejce czeka kilkunastu pacjentów. Jeśli tylko znajdą się dawcy, to zabiegi będą przeprowadzane. O środki finansowe zwrócimy się do resortu zdrowia – wyjaśnił Edward Puchała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum