Trzeba krwi!

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2008 18:47

Szpitale w całym kraju zgłaszają w ostatnim czasie większe zapotrzebowanie na krew i jej składniki, co mimo takiego samego poboru jak w ubiegłym miesiącu spowodowało braki

Jak poinformowała Agnieszka Beniuk-Patoła, dyrektor Narodowego Centrum Krwi, niedobory krwi utrzymują się najdłużej podczas wakacji, ale zdarzają się też okresowo w ciągu całego roku. Jedną z przyczyn jest rozkład procentowy w poszczególnych grupach krwi. Dodatkowo w okresie wakacyjnym krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, a zapotrzebowanie rośnie ponieważ w związku z przemieszczniem się ludzi wzrasta liczba wypadków komunikacyjnych.
Dodała, że w okresie wakacyjnym występują często niedobory grup rzadkich, dlatego centra krwiodastwa nie mają krwi tych grup na zabezpieczenie planowanych zabiegów. Zapewniła, że nawet krew rzadkich grup jest zawsze wydawana dla dzieci i „na ratunek życia“.
W związku z większym zapotrzebowaniem na krew centra krwiodastwa organizują pobory w miejscach, gdzie przebywają potencjalni krwiodawcy. Taka akcja będzie przeprowadzona, tak jak w ubiegłym roku, podczas Przystanku Woodstock, który odbędzie się w pierwszych dniach sierpnia. W ubiegłym roku zebrano tam 700 litrów krwi, co znacznie zasiliło centra w krew.
Z powodu braku krwi wiele szpitali np. placówka w Gorzowie przesuwa terminy planowanych zabiegów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum