Tryb życia rodziców ma wpływ na aktywność dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2010 11:07

Czas spędzany przez rodziców przed telewizorem ma wpływ na zachowania ich dzieci.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadzili badania, w których skoncentrowali się na wpływie trybu życia rodziców na aktywność fizyczną dzieci i ilość czasu, który poświęcają na oglądanie telewizji.

Jak wynika z ich obserwacji, ryzyko, że córka będzie spędzała przed telewizorem ponad cztery godziny dziennie wzrasta ponad 3,5-krotnie, jeżeli rodzice oglądają telewizję przez 2-4 godziny dziennie. W przypadku chłopców ryzyko wzrasta ponad 10-krotnie, jeśli rodzice oglądają telewizję przez ponad cztery godziny dziennie.

Biorące udział w badaniach dzieci były rekrutowane w 40 szkołach podstawowych w Bristolu.

Choć nie wykryto zależności między czasem, który rodzice i dzieci poświęcali na aktywność fizyczną, autor badań dr Russ Jago zauważa, że wiele dzieci nie otrzymuje rekomendowanej dawki ruchu, natomiast spędza przed telewizorem więcej czasu niż powinny.

– Rodzice nie muszą być aktywni, aby ich dzieci były aktywne. Powinni jednak poszukać sposobów, które pomogą zwiększyć poziom aktywności dzieci, na przykład zachęcać do chodzenia do szkoły pieszo i zabawy na świeżym powietrzu – mówi dr Jago.

Naukowcy zwracają uwagę, że aktywność fizyczna przynosi dzieciom i nastolatkom wiele korzyści. Nie tylko zapobiega otyłości, ale także poprawia kondycję psychiczną oraz zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum