Trwają prace nad projektem tzw. ustawy żłobkowej

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 11:00

Tzw. ustawa żłobkowa odpowiedzią na wyż demograficzny, który trwa na dobre.

A dzieci coraz więcej...

Polki zaczynają rodzić coraz więcej dzieci. Matkami zostają kobiety z wyżu demograficznego lat 1980-1984. W 2009 roku w Polsce przyszło na świat prawie 400 tysięcy dzieci! To o ok. 7,5 proc. więcej niż w 2006 roku. Z danych GUS wynika, że tylko w I kwartale 2009 roku w całym kraju urodziło się o 14 tys. Polaków więcej niż w analogicznym okresie 2008 r.

Chcąc się przygotować na tę demograficzną eksplozję, samorządy już teraz planują prorodzinne inwestycje. W Bielsku-Białej za 2 mln w 2010 roku powstanie nowy żłobek, a w Częstochowie już w pierwszych dniach nowego roku o 35 (do 150) zwiększono liczbę miejsc w żłobkach. W Katowicach żłobków jest 8, ale jeszcze w styczniu ma zostać podjęta decyzja o otwarciu kolejnego.

O założeniu żłobka w... Śląskim Urzędzie Marszałkowskim myśli nawet marszałek województwa Bogusław Śmigielski. Marszałek przyznaje, że ponad sto pań pracujących w Urzędzie, to potencjalne przyszłe mamy. Z baby boomu cieszą się lekarze, demografowie i ekonomiści, ale ostrzegają, by nie zmarnować prorodzinnego zapału i dostosować do niego infrastrukturę, odpowiednio wyposażyć oddziały noworodkowe, zbudować nowe żłobki...

Prorodzinne wysiłki samorządów ma wesprzeć ustawa o formach opieki nad dziećmi do piątego roku życia, czyli tzw. ustawa żłobkowa. Uwzględnia ona cztery instytucje opiekujące się najmłodszymi: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna i zawodową nianię.

– Projekt jest po uzgodnieniach międzyresortowych. Założenia trafią pod obrady Komitetu Rady Ministrów pod koniec lutego. Potem przygotowaniem projektu zajmie się Rządowe Centrum Legislacyjne, czyli projekt może trafić do Sejmu w drugim półroczu 2010 r. – wyjaśnia posłanka PiS Izabela Kloc z sejmowej komisji finansów.

Szerzej na: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum