Trwa Dzień Otwartych Drzwi w ośrodkach onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2010 11:54

W sobotę (6 lutego) w ośrodkach onkologicznych w całej Polsce można wykonać badania i uzyskać porady na temat profilaktyki nowotworów.

– Chcemy oswoić ludzi z myślą, że rak jest chorobą, którą można skutecznie leczyć, pod warunkiem wczesnego wykrycia – powiedział PAP dr Grzegorz Luboiński, naczelny chirurg Centrum Onkologii w Warszawie oraz sekretarz Polskiej Unii Onkologii.

Podczas Dnia Otwartych Drzwi chętni będą mogli wziąć udział w wykładach, spotkać się z doświadczonymi onkologami oraz zwiedzić oddziały i zakłady diagnostyczno-lecznicze danej placówki, gdzie prezentowane będą m.in. niektóre metody wykrywania nowotworów (np. rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa).

Goście otrzymają też materiały edukacyjne i będą mieli możliwość podpisania deklaracji przystąpienia do Polskiej Unii Onkologii.

W zależności od ośrodka można też będzie wykonać takie badania kontrolne, jak mammografia, cytologia, ocena znamion na skórze oraz odbyć konsultacje z onkologami i radiologami.

W opinii dr Luboińskiego, bez edukacji lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej niemożliwa będzie znacząca poprawa wczesnej wykrywalności nowotworów złośliwych w Polsce. W ciągu kilku ostatnich lat specjaliści z PUO szkolili rocznie 1500 lekarzy rodzinnych w dziedzinie onkologii.

– Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem chcemy nie tylko edukować społeczeństwo, ale też przypomnieć naszym decydentom, że w 2000 r. w tzw. Paryskiej Karcie Walki z Rakiem razem z przedstawicielami innych europejskich rządów zobowiązali się do zapewnienia wszystkim obywatelom Europy równego dostępu do świadczeń onkologicznych. Niestety, Polska ciągle należy do tych krajów, które mają do nich gorszy dostęp, ze względu na ograniczone nakłady na służbę zdrowia – zaznaczył onkolog.

Więcej na www.puo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum