Trujący alkohol w Czechach

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 15 września 2014 20:39

Czescy celnicy skontrolowali wytwórnię alkoholu w miejscowości Bystrzyca niedaleko Cieszyna. Jak informuje Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego ujawniono tam 500 butelek alkoholu Absinth, który zawierał w swoim składzie niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy. Znalezione butelki mają zielone etykiety z wyraźnym czerwonym napisem "ABSINTH 60 proc".

Trujący alkohol w Czechach

Na razie nie wiadomo ile skażonego alkoholu mogło trafić do sprzedaży i czy jest dostępny w Polsce. Jednak ta informacja postawiła na nogi służby celne w województwie opolskim i dolnośląskim. W rejonie przygranicznym wzmożono patrole, które wspólnie z Czechami, ostrzegają konsumentów przed kupowaniem alkoholu pochodzącego z niewiadomego źródła - informuje tvn24.pl

Śmiertelna dawka metanolu to 30 ml. Po kilku godzinach od zatrucia pojawia się senność, utrata przytomności, zaburzenia oddychania, wymioty i bóle brzucha. Spożycie trującego alkoholu prowadzi też najczęściej do nieodwracalnej ślepoty. 

W 2012 r. po śmiertelnych zatruciach metanolem w Czechach i Polsce, Główny Inspektorat Sanitarny wydał decyzję o wstrzymaniu sprzedaży alkoholi wysokoprocentowych z Republiki Czeskiej. Prowadzono wtedy wzmożone kontrole sklepowych półek, restauracji i pubów w całym kraju. Na rynek trafiło wówczas ponad 20 tys. litrów skażonego alkoholu.

Więcej:www.tvn24.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum