Trudna sytuacja lokalowa poradni onkologicznej w Gdańsku

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2009 13:16

Funkcjonowanie poradni onkologicznej przy Szpitalu Specjalistycznym Świętego Wojciecha w Gdańsku stoi pod znakiem zapytania. Pilnie potrzebuje ona nowych pomieszczeń.

Dyrekcja placówki ma już gotowy projekt adaptacji na potrzeby poradni innych pomieszczeń na terenie szpitala. Potrzebuje na to 500 tys. zł. Jest nadzieja, że pieniądze na tę inwestycję wygospodaruje Urząd Marszałkowski w Gdańsku - pisze Dziennik Bałtycki.

Państwowa Inspekcja Pracy zakwestionowała warunki, w jakich personel medyczny ambulatorium podaje chemioterapię. Sanepid dał szpitalowi czas do września na poprawę sytuacji. Tymczasem liczba pacjentów rośnie lawinowo - w 2002 roku leczyło się tu 1698 osób, w 2008 już ponad 6800. Miesięcznie zgłasza się ponad stu nowych chorych i prawie 300 do kontroli.

Teraz poradnia składa się z dwóch niewielkich gabinetów lekarskich, gabinetu zabiegowego oraz maleńkiego pokoju do podawania chemioterapii.

- Ledwo mieszczą się w nim trzy miejsca leżące do podawania chemioterapii - przyznaje w rozmowie z dziennikarzem gazety Jolanta Demiziak, pielęgniarka.

Bywają dni, że chorzy siedzą rządkiem na kozetce i to bardzo długo, bo kroplówka z chemią kapie od 3 do 6 godzin. Dzień w dzień z tego rodzaju terapii korzysta 10-15 osób. Nie wszyscy znoszą ją dobrze, wielu chorych czuje po niej osłabienie. Złe samopoczucie potęguje lęk, czy leczenie da efekty i pozwoli wrócić do zdrowia. Pacjenci narzekają na ciasnotę trudną do wytrzymania szczególnie wiosną i latem, chwalą jednak panującą tu atmosferę, uczynne pielęgniarki i lekarzy, którzy mają dla nich czas. Pacjenci nawiązują znajomości, a nawet przyjaźnie. Wzajemnie się wspierają.

Szpital, na potrzeby poradni chce zaadaptować pomieszczenia po Zakładzie Mikrobiologii. Powierzchnia poradni zwiększy się wówczas z 56 m kw. do 180 m. kw. Obok gabinetów lekarskich, rejestracji, poczekalni z zapleczem sanitarnym w jej skład wejdzie oddział chemioterapii z ośmioma stanowiskami spełniającymi wszelkie standardy. Część poradni będzie wyposażona w klimatyzację.

Ogłoszono już przetarg na remont pomieszczeń dla poradni został już ogłoszony.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum