Tropem pałeczki: ślady prowadzą do restauracji lub na plantacje fasoli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2011 19:27

Pierwszy wiarygodny trop w poszukiwaniach źródeł pojawienia się w Niemczech niebezpiecznej bakterii EHEC (pałeczki okrężnicy) prowadzi do restauracji w Lubece - podał sobotni (4 czerwca) "Luebecker Nachrichten".

Tropem pałeczki: ślady prowadzą do restauracji lub na plantacje fasoli

17 klientów restauracji doznało objawów chorobowych spowodowanych EHEC (enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli). Według gazety, chorzy najprawdopodobniej zjedli zakażone potrawy.

- Restauracja nie ponosi żadnej winy, w każdym razie kontrola łańcucha dostawców może ewentualnie dostarczyć przekonywującego dowodu na to, w jaki sposób doszło do zakażenia - powiedział prof. Werner Solbach, mikrobiolog z kliniki uniwersyteckiej w Lubece.

Tymczasem włoski minister zdrowia Ferruccio Fazio zasugerował służbom sanitarnym w Niemczech, by sprawdziły opakowania produktów spożywczych. Jego zdaniem to w nich może tkwić przyczyna zakażenia groźną bakterią.

- Być może nie ma jednego zakażonego artykułu żywnościowego i możliwe jest to, że to opakowania przyczyniły się do rozprzestrzenienia bakterii - powiedział włoski minister zdrowia.

Po raz kolejny Fazio zapewnił, że włoskie warzywa są bezpieczne. Włoskie zrzeszenie rolników indywidualnych Coldiretti oszacowało na 25 milionów euro straty, jakie ponieśli hodowcy w związku z bakteryjną psychozą, jaka nie ominęła Italii.

Natomiast w niedzielę (5 czerwca) niemieckie władze poinformowały, źródłem infekcji mogą być także  wyhodowane w Dolnej Saksonii kiełki fasoli. Rzecznik ministerstwa rolnictwa Dolnej Saksonii Gert Hahne powiedział agencji Associated Press, że ostrzega się ludzi przed spożywaniem kiełków, które są często dodawane do sałat.

Przedstawiciel władz niemieckich powiedział z kolei agencji Reuters, że badającym sprawę udało się dość precyzyjnie prześledzić drogę dostaw kiełków. Dalsze szczegóły mają zostać ujawnione na konferencji prasowej w niedzielę wieczorem. Godziny konferencji nie podano.

Wskutek zarażenia bakteria EHEC zmarły dotychczas w Europie 22 osoby, w tym 21 w Niemczech. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum