Trójwymiarowe wydruki modeli czaszek elementem przygotowań do przeszczepu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 08:44

Cztery trójwymiarowe wydruki modeli czaszki ofiary wypadku i zdrowego człowieka wykonali podczas przygotowań do pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy przeprowadzonego niedawno w Gliwicach specjaliści z firmy n-LAB.

Trójwymiarowe wydruki modeli czaszek elementem przygotowań do przeszczepu

Modele ułatwiły lekarzom z Centrum Onkologii zaplanowanie zabiegu oraz weryfikację położenia przeszczepianych tkanek. Wykonała je współpracująca już wcześniej z tym ośrodkiem firma n-LAB, będąca pierwszą spółką spin-out Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jak poinformował jej właściciel i adiunkt w Uniwersytecie Śląskim dr inż. Marcin Binkowski, podstawą powstania wydruku są w takiej sytuacji dane z tomografii komputerowej.

- Kiedy przesłano mi dane pacjenta, któremu przeszczepiono później twarz, sądziłem, że nie są kompletne. Okazało się, że są prawidłowe, po prostu wypadek dokonał wielkich zniszczeń i zdezintegrował układ kostny - mówił PAP Marcin Binkowski.

Po konsultacjach z dr. Piotrem Jędrzejewskim z Centrum Onkologii przystąpiono do drukowania modeli trójwymiarowych z wykorzystaniem drukarki 3D znajdującej się w Laboratorium Mikrotomografii w Uniwersytecie Śląskim w Chorzowie. Powstały dwie wersje czaszki okaleczonego pacjenta oraz dwa wydruki czaszki zdrowego pacjenta o podobnej budowie - wszystkie w skali 1:1.

Drukarka 3D "drukuje" wykorzystując płynną żywicę poliakrylową, utwardzaną następnie światłem ultrafioletowym. Na warstwę podporową natryskiwane są kolejne warstwy na podstawie obrazu przekroju przez model. Wydruk jednego modelu trwa kilkanaście godzin.

- Dużą zaletą tej technologii dla lekarzy jest niezwykła wierność odtworzenia oryginalnej geometrii oraz ciężar właściwy zbliżony do ciężaru prawdziwej kości. Umożliwia to dokonywanie bliskich rzeczywistości symulacji wybranych elementów zabiegu - podkreślił dr Binkowski.

Firma n-LAB od początku swojego istnienia, tj. od 2012 r. współpracuje z Centrum Onkologii w Gliwicach. Wcześniej "drukowała" np. modele 3D czaszek pacjentów do zabiegów rekonstrukcyjnych środkowego piętra twarzy z wykorzystaniem ich własnej kości strzałkowej bądź biodrowej, dla których także "drukowane" były modele 3D tych kości. Inżynierowie wspomagali w ten sposób lekarzy podczas planowania operacji 7 pacjentów.

Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy przeprowadził 15 maja w Centrum Onkologii w Gliwicach zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Biorcą był 33-letni mężczyzna, któremu podczas pracy maszyna do cięcia kamieni amputowała większą część twarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum