Trójmiasto: trzy lata w kolejce do endoprotezy

Autor: Trójmiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2016 09:06

W Trójmieście na zabieg wszczepienia endoprotezy w ramach NFZ czeka się trzy lata. Znaczący odsetek to oczekujących to seniorzy, dla których kolejka często oznacza konieczność leżenia w domu.

Fot. archiwum

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika na zabieg wprowadzenia endoprotezy stawu biodrowego oczekują obecnie 222 osoby i najbliższy wolny termin to końcówka 2019 roku. Podobnie sytuacja wygląda w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie.

Zapisy na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego na oddziale ortopedii UCK to już połowa 2020 roku. Oddział Kliniczny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUM-ed prowadzi zapisy na 2020 rok, a każdego roku przeprowadza około 300 tego typu zabiegów. W przypadku endoprotezy stawu kolanowego terminy są podobne bądź jeszcze bardziej odległe.

Około 80 proc. osób w wieku osiemdziesięciu lat posiada zmiany zwyrodnieniowe. Mnogość przypadków generuje zaś długi czas oczekiwania na zabieg.

Operacja rozwiązuje problem stawów, nie jest jednak ostatnim elementem leczenia. Po zabiegu pacjenci muszą uczęszczać na rehabilitację, a przede wszystkim szybko wrócić do zdrowej aktywności, co często ze względu na wiek nie przychodzi tak łatwo, a i tu nie obejdzie się bez kolejek.

Więcej: www.trojmiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum