Trójmiasto: palący problem - nie wystarczą zakazy

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2009 08:58

Niedawno gdańscy radni przegłosowali zakaz palenia na plażach strzeżonych. Ta uchwała rady miasta odbiła się echem w całej Polsce. Czy jednak można tylko zakazami walczyć z chorobą uzależnienia? W Trójmieście nie ma Poradni Antynikotynowej.

Zakazy, mandaty. profilaktyczne pogadanki na temat szkodliwości palenia. Tyle mają do zaoferowania władze Gdańska palącym papierosy mieszkańcom. Łatwiej walczyć z palaczami niż im pomóc. Wiele osób chętnie uwolniłoby się od tego nałogu, gdyby otrzymało fachową pomoc medyczną. Nie ma jednak gdzie w Trójmieście skorzystać z kompleksowego leczenia w tym zakresie - pisze Dziennik Bałtycki.

- Mariusz Szymański, rzecznik prasowy PO NFZ przyznaje, że w Trójmieście nie ma placówki zajmującej się palaczami. W ubiegłym roku pomorski NFZ czterokrotnie ogłaszał konkurs na taką poradnię w Trójmieście, a nie zgłosił się żaden świadczeniodawca.

- Poradnia dla mieszkańców, którzy chcą zerwać z paleniem, to świetny pomysł. Plan jest gotowy. Od przyszłego roku taka poradnia w mieście będzie. Miasto zakontraktuje ją wspólnie z NFZ – mówi dziennikarzowi Dziennika Bałtyckiego Jacek Teodorczyk, przewodniczący komisji spraw społecznych i ochrony zdrowia RMG.

- Niewykluczone, że wtedy do konkursu przystąpimy - mówi Barbara Pawłowska, zastępca dyrektora ds. medycznych w Nadmorskim Centrum Medycznym, które prowadzi w Gdańsku osiem przychodni. - Dziś mało, który lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma certyfikat uprawniający do leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu. Program profilaktyczny NFZ dotyczący chorób odtytoniowych, a przede wszystkim POCHP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jest pracochłonny, marnie opłacany i nieadresowany do każdego palacza.

Palenie tytoniu to choroba przewlekła, uznana przez Światową Organizację Zdrowia i opisana w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych pod numerem F17. Wymaga diagnozy i leczenia. Chorym pomaga się za pomocą psychoterapii indywidualnej i grupowej oraz farmakoterapii. Nowoczesne leki dają dobre efekty w 30 proc. przypadków. Łącząc psychoterapię, leki oraz substytuty nikotyny w postaci gum czy plastrów można wyleczyć jeszcze więcej osób. Często terapia antynikotynowa kończy się sukcesem dopiero za drugim, trzecim podejściem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum