Transport sanitarny. Kto go zleca? Komu i kiedy przysługuje? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia13 lipca 2022 19:00

Jak wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta, pacjentowi na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego (w tym lotniczego), do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej. W jakich okolicznościach?

Transport sanitarny. Kto go zleca? Komu i kiedy przysługuje? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia
  • Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na jakich zasadach przysługuje transport sanitarny
  • Za wydanie zlecenia na transport sanitarny odpowiada lekarz, który w danym momencie kieruje leczeniem pacjenta
  • W przypadku problemów z transportem sanitarnym zachęca do kontaktu z infolinią Rzecznika Praw Pacjenta

Komu przysługuje transport sanitarny?

Jak informuje RPP, pacjentowi na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego (w tym lotniczego), do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadkach:
• konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej (np. gdy lekarz podczas wizyty domowej lub w miejscu udzielania świadczeń ambulatoryjnych stwierdzi zły stan zdrowia pacjenta i potrzebny jest transport do szpitala) z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia - w takich sytuacjach wzywane jest pogotowie ratunkowe
• wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia (np. transport pacjenta z jednego szpitala do drugiego w celu wykonania np. badań lub kontynuacji leczenia).

Za wydanie zlecenia na transport sanitarny odpowiada lekarz, który w danym momencie kieruje leczeniem pacjenta oraz może poświadczyć o jego stanie zdrowia.

To znaczy, że np. w przypadku kierowania przez lekarza POZ na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty, zlecenie na transport sanitarny wystawia lekarz POZ (kierujący). Natomiast w przypadku kolejnych wizyt, zlecenie na transport sanitarny wystawia już lekarz specjalista.

W przypadku problemów z transportem sanitarnym zachęcamy do kontaktu z infolinią Rzecznika Praw Pacjenta pod nr tel. 800 190 590. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum