Transplantacje nerek w Szczecinie wznowione. Transplantologia też się powoli "odmraża"

Autor: PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia08 czerwca 2021 19:32

Liczymy na to, że po znaczącym spadku liczby transplantacji w czasie pandemii Covid-19 znów powrócimy do wcześniejszej aktywności - poinformowała rzeczniczka SP Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Transplantacje nerek w Szczecinie wznowione. Transplantologia też się powoli "odmraża"
Transplantologia też się powoli "odmraża". Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)
  • W najbliższych tygodniach w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie odbędą się przeszczepienia nerki od dawców żywych
  • W ostatnich dniach szpital opuściła pacjentka po udanej operacji jednoczasowego przeszczepienia wątroby i nerki
  • W kraju oddziały transplantacyjne mogą już pełną parą ruszać do pracy, ale pacjenci z Covid-19 czy ciężkimi powikłaniami po tej chorobie wciąż są na OIT-ach, co ogranicza możliwości

Oddział Nefrologii i Transplantacji Nerek w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie ponownie działa w pełnym zakresie – poinformowała we wtorek (8 czerwca) rzeczniczka szpitala Natalia Cistowska. Odbywają się przeszczepienia dwunarządowe, działają poradnie nefrologiczna i transplantacyjna.

Transplantacje nerek w pełnym zakresie

"Znów rozpoczynamy świadczyć usługi medyczne w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nerek, leczenia nerkozastępczego i dostępów naczyniowych, i przede wszystkim do działalności transplantacyjnej. Nie będzie już problemów z badaniami kwalifikacyjnymi do przeszczepienia nerki i konsultowaniem pacjentów ze Szczecina i całego województwa z problemami nefrologicznymi" - zapowiedział, cytowany we wtorkowym komunikacie ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek szpitala wojewódzkiego w Szczecinie prof. Marek Myślak.

Cistowska podała, że w najbliższych tygodniach, we współpracy z zespołem chirurgii transplantacyjnej szpitala odbędą się przeszczepienia nerki od dawców żywych.

"Przeszczepienia dwunarządowe, które są specjalnością zespołu transplantacyjnego w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, już się odbywają. W ostatnich dniach szpital opuściła pacjentka po udanej operacji jednoczasowego przeszczepienia wątroby i nerki" - wskazała Cistowska.

Dodała, że w pełnym zakresie działają też poradnie nefrologiczna i transplantacyjna.

Oddziały transplantacyjne wracają do pełnej aktywności

"Liczymy na to, że po znaczącym spadku liczby transplantacji w czasie pandemii Covid-19 znów powrócimy do wcześniejszej aktywności - tak bardzo potrzebnej dla naszych pacjentów" - zaznaczyła rzeczniczka.

W szpitalu wojewódzkim - jak podała - w normalnym trybie działają niemal wszystkie oddziały specjalistyczne.

Informacje płynące z kraju dotyczące mniejszego zagrożenia epidemią Covid-19 zdają się wskazywać, że transplantologia też będzie się „odmrażała”. Eksperci, wskazują jednak, że będzie to powolny proces.

- Byłbym bardzo ostrożny w użyciu określenia, że wracamy do normalności. Trzeba pamiętać, że bardzo duża grupa chorych po Covid-19, z różnego rodzaju powikłaniami, nadal jest pacjentami oddziałów intensywnej terapii. Nie jest to także grupa, o której myślimy jako o potencjalnych dawcach. Jeszcze potrwa „chwilę”, a nie można jej dookreślić jak będzie ona długa, zanim rzeczywiście wszystko wróci do normalności i stabilizacji - podkreślał, wypowiadając się dla Rynku Zdrowia dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant.

Tak Covid-19 poturbował transplantologię

Dodaje: - Oddziały transplantacyjne mogą już pełna parą ruszać do pracy, ale pacjenci z Covid-19 czy ciężkimi powikłaniami po tej chorobie, wciąż na OIT-ach są.

W Polsce w 2019 przeprowadzono 52 przeszczepienia nerki oraz 21 przeszczepień części wątroby. W ubiegłym roku odpowiednio było to 31 i 28. Za cztery miesiące bieżącego roku tych przeszczepień było 6 i 9, kiedy odpowiednio w 2019 r. - 14 i 9, a w 2020 r. - 7 i 9.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum