Transplantacje: apele nie pomagają, nadal brakuje dawców

Autor: Gazeta Olsztyńska/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2018 09:57

Coraz więcej Polaków zgłasza do rejestru sprzeciwów brak zgody na pobieranie od nich organów po śmierci. Nie pomagają apele lekarzy i kampanie społeczne.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Polska pod względem liczby przeszczepianych organów zajmuje dopiero 17. miejsce w Unii Europejskiej. Nie widać szans, aby sytuacja ta w najbliższych latach uległa poprawie. Coraz więcej Polaków świadomie odmawia pobierania od nich organów w przypadku zgonu.

W 2017 roku do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant, wpłynęło 1938 oświadczeń o braku zgody na pobranie organów po śmierci.

Lekarze i organizacje zajmujące się promocją transplantologii biją na alarm i apelują, żeby nie zabierać ze sobą narządów do grobu. Obecnie na przeszczep oczekuje w Polsce około 1700 osób, z czego około 1000 pacjentów czeka na nową nerkę, a ponad 400 na serce.

Jak podkreślają eksperci często podnoszonym zastrzeżeniem przez osoby negatywnie nastawione do pobierania narządów, jest problem profanacji zwłok. Tymczasem narządy i tkanki są pobierane zgodnie ze sztuką chirurgii, zostaje po tym tylko mały szew.

Więcej: gazetaolsztynska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum