×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Toszek: sanepid wykrył w wodzie paciorkowca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia04 grudnia 2015 18:27

Mieszkańcy Toszka (Śląskie) i kilku okolicznych miejscowości nie będą mogli przez pewien czas używać w celach spożywczych ani do mycia wody z sieci wodociągowej. Analizy próbek pobranych z sieci wykazały obecność pojedynczych paciorkowców kałowych.

Toszek: sanepid wykrył w wodzie paciorkowca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sanepid apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Paciorkowiec kałowy to bakteria, która może powodować groźne zakażenia.

Jak podała w piątek (4 grudnia) w komunikacie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach woda dostarczana mieszkańcom Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguczyc i Sarnowa nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu.

Nie możne jej też używać do mycia produktów spożywczych i sztućców ani do kąpieli. Nie można jej też podawać zwierzętom. Nadaje się jedynie do spłukiwania toalet.

Na razie nie wiadomo, gdzie jest źródło zanieczyszczenia. W ramach prac naprawczych do sieci podawany będzie środek dezynfekcyjny - podchloryn sodu, zmieniający zapach i smak wody. Inspektor sanitarny w Gliwicach zobowiązał zakład wodociągowy do zapewnienia mieszkańcom alternatywnego źródła wody przeznaczonej do spożycia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum