Toszek: sanepid warunkowo dopuszcza wodę do spożycia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2015 15:47

Mieszkańcy Toszka (Śląskie) i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wodę z kranu m.in. do celów spożywczych, pod warunkiem, że ją uprzednio przegotują.

Toszek: sanepid warunkowo dopuszcza wodę do spożycia
Wodę dla mieszkańców Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguczyc i Sarnowa sanepid warunkowo dopuścił do spożycia. Fot. Tim Geers/Flickr

Jak poinformowała w komunikacie w niedzielę (6 grudnia) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach na podstawie wyników badań kolejnych pobranych prób oraz wstępnych analiz "woda warunkowo nadaje się do spożycia przez ludzi".

Mieszkańcy Toszka, Ciochowic, Pisarzowic, Boguczyc i Sarnowa powinni przestrzegać pewnych zaleceń.

Woda z kranu może być używana do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców "jedynie po przegotowaniu". Wodę należy uprzednio "doprowadzić do wrzenia i gotować przez minutę".

W przypadku pozostałych czynności, jak poinformowano, woda z kranu może być używana bez ograniczeń.

"Woda może mieć nieco zmienione cechy organoleptyczne w związku z dezynfekcją i płukaniem sieci" - podano w komunikacie.

Jakość wody w sieci na tym terenie "pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym".

O problemach z wodą w Toszku oraz kilku okolicznych miejscowościach gliwicka PSSE poinformowała w piątek. Podała, że analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej w Toszku wykazały "zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia - obecność pojedynczych paciorkowców kałowych". Woda nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu.

Paciorkowiec kałowy to bakteria, która może powodować groźne zakażenia.

Jak powiedział w niedzielę (5 grudnia) rano Janusz Konopka ze spółki Remondis Aqua Toszek "prowadzony jest stały nadzór" sieci wodociągowej. Z kolei pytany o przyczyny, powiedział, że "ujęcie było czyste, doszło do zanieczyszczenia mikrobiologicznego wtórnego u jednego z odbiorców".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum