Toruński instruktaż na wypadek epidemii grypy

Autor: Gazeta Wyborcza Toruń/Rynek Zdrowia • • 05 września 2009 18:11

Toruńskie kuratorium oświaty zaczęło kampanię informacyjną, jak zachowywać się na wypadek pandemii grypy A/H1N1. Jedno z zaleceń brzmi: jeśli nie masz chusteczki, podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem w okolicy powyżej łokcia, a nie dłońmi.

Toruński instruktaż na wypadek epidemii grypy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na stronie internetowej kuratorium można znaleźć obszerną instrukcję, jak szkoły powinny zachowywać się w obliczu pandemii. Kuratorium zaleca nauczycielom wyczulenie na samopoczucie uczniów, organizację akcji informacyjnych dla rodziców, wieszanie w toaletach pojemników z płynami dezynfekującymi do rąk oraz serię rad związanych z codzienną higieną.

Nauczyciele mają zorganizować pogadanki z dziećmi na godzinach wychowawczych, a pielęgniarka przeprowadzi lekcje instruktażowe dotyczące podstawowych zasad higieny.

Szkoły mają wywiesić też ulotki i przekazać informacje rodzicom. Podstawowym błędem jest wysyłanie chorego dziecka do szkoły, co podczas pandemii może mieć fatalne skutki. W podbramkowej sytuacji szkoła kupi maseczki na twarz.

Toruński sanepid też ma pełne ręce roboty. - Przygotowaliśmy ulotki, będziemy namawiać do szczepień przeciwko sezonowej grypie, która może upośledzić odporność i sprawić, że jest się bardziej narażonym na wirus A/H1N1 - mówi Elżbieta Sroka, kierowniczka sekcji nadzoru przeciwepidemicznego.

Ulotki informacyjne zamierza wydać też magistrat. - Trafią do punktów informacyjnych, gdzie każdy będzie mógł się z nimi zapoznać - mówi Agnieszka Pietrzak, rzeczniczka prezydenta. - Jesteśmy przygotowani też na to, że jeśli sytuacja stanie się poważna, zrobimy spotkania z mieszkańcami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum