Toruń: zawiozą na Syberię tysiąc par okularów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2014 19:59

Grupa lekarzy okulistów, optometrystów i wolontariuszy wyrusza w sobotę (8 marca) na Syberię. Zabierają ze sobą prawie tysiąc par okularów i przenośny gabinet. Przez 10 dni będą badali naszym rodakom wzrok, a najbardziej potrzebującym podarują okulary.

Zbiórka niepotrzebnych okularów trwała rok. W sumie udało się ich zgromadzić kilkanaście tysięcy. Spośród nich wybrano te, które były w najlepszym stanie, podokręcano śrubki, zdezynfekowano i opisano. Do naszych rodaków na Syberii zawiozą je toruński optometrysta Maciej Karczewski i gdański podróżnik Romuald Koperski wraz z grupą lekarzy okulistów i wolontariuszy - informuje Gazeta Wyborcza.

Zespół wyrusza do Chakasji, regionu na południu Syberii, gdzie mieszka kilka tysięcy naszych rodaków. W mieście Abakan przeprowadzone zostaną pierwsze badania wzroku.

Mieszkańcy tych terenów mają ograniczony dostęp do lekarza. Do okulisty muszą jechać kilkadziesiąt kilometrów, kolejne kilkaset, by zrealizować receptę. Muszą też za okulary zapłacić, a nie wszystkich na to stać.

To już nie pierwsza taka akcja. Sukcesem zakończyła się ubiegłoroczna wyprawa do wsi Wierszyna, położonej 130 km na północny wschód od Irkucka, również zamieszkanej przez potomków polskich emigrantów. Przez dziesięć dni przebadano kilkaset osób i rozdano prawie 300 par okularów.

Więcej: http://torun.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum