Toruń: zakażenie koronawirusem potwierdzono u 50 osób ze szpitala miejskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 14:04

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 33 osób z personelu i 17 pacjentów szpitala miejskiego w Toruniu. Dodatnich okazało się 50 z 619 testów. Lecznica czeka jeszcze na wynik 60 próbek - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa szpitala Kamila Chyzińska.

Trwa jeszcze oczekiwanie na pozostałe wyniki Fot. Shutterstock

- Do 14 kwietnia do godziny 10.00 szpital przesłał łącznie 679 wymazów do badań. Otrzymaliśmy 619 wyników. Oczekujemy na 60 wysłanych do WSSE w Bydgoszczy - poinformowała Chyzińska.

Dodała, że liczba dodatnich wyników to 50 - w tym 17 u pacjentów. - W tym tygodniu planujemy wznowić działalność oddziałów chirurgii, urologii i hematologii. Wszystko zależy od terminu otrzymania wyników i oczywiście od tego, czy są ujemne - podkreśliła rzecznik prasowa.

W wydanym w piątek oświadczeniu, które przesłano mediom, personel szpitala wskazał, że "szpital nie był nigdy pierwotnym ogniskiem, ani źródłem wirusa; to wirus najprawdopodobniej wdarł się do szpitala dużo wcześniej niż został potwierdzony w testach, dużo wcześniej niż weszły w życie jakiekolwiek obostrzenia sanitarne".

Personel tłumaczył także, że "szpital nigdy nie ukrywał faktu pojawienia się pierwszych zakażeń koronarowirusa w oddziale hematologii i natychmiast podjął działania, a testy zostały wykonane tak szybko, jak było to możliwe, przy najmniejszym podejrzeniu tej nowej choroby".

Dodano, że "nie jest prawdą, że w szpitalu nie były przestrzegane procedury". "Procedury są przestrzegane, są modyfikowane i dostosowywane na bieżąco do nowej sytuacji. Oczywiście, że żadna jednostka ochrony zdrowia (w tym w szczególności szpitale) nie miała tych procedur przed wybuchem epidemii" - napisano w oświadczeniu podpisanym przez personel szpitala miejskiego.

Prokuratora Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wystąpiła w poniedziałek 6 kwietnia do powiatowego sanepidu z wnioskiem o niezwłoczne przeprowadzenie kontroli procedur sanitarnych realizowanych w toruńskim szpitalu miejskim. Ma to związek z zakażeniami koronawirusem w tej placówce.

- Prokuratura zleciła kontrolę w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu po lekturze listu jednego z pracowników tego szpitala, który został opublikowany w sobotę przez portal Onet - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski.

Rzecznik toruńskiej prokuratury podkreślił, że sanepid ma obowiązek bez zbędnej zwłoki przeprowadzić kontrolę i powiadomić prokuraturę o jej wynikach. - Są to czynności sprawdzające, które poprzedzają ewentualne wszczęcie postępowania przygotowawczego - podkreślił prokurator Kukawski.

Ewentualne postępowanie dotyczyłoby narażenia życia i zdrowia pacjentów.

Tomasz Więcławski - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum