Toruń: wzrost zachorowań na nieżyt żołądkowo-jelitowy

Autor: SAB, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2011 13:07

W 2011 roku odnotowano w Toruniu znaczny wzrost zachorowań na nieżyt żołądkowo-jelitowy wywołany rotawirusami nazywany potocznie "grypą jelitową" - podaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.

Toruń: wzrost zachorowań na nieżyt żołądkowo-jelitowy
  - W okresie od stycznia do maja 2011 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, liczba zachorowań wzrosła aż czterokrotnie. Zakażeniu rotawirusami uległo 280 osób (w tym samym okresie 2010 r. - 72 osoby). Chorowały głównie małe dzieci do 4 lat - zarejestrowano 171 przypadków, które stanowiły 61% ogólnej liczby zachorowań - podaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Joanna Biowska, rzecznik prasowy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu.

Najpopularniejszą drogą szerzenia się choroby jest droga pokarmowa. Zasadnicze znaczenie w jej przenoszeniu ma więc nieprzestrzeganie zasad higieny. Do zakażenia może dochodzić także drogą kropelkową. Szczególnie maluchy są łatwym celem rotawirusów.

- Liczba zakażonych wzrosła, to fakt. Jednak nie jest to powód do paniki. Kontrolujemy sytuację. Cały czas apelujemy też do mieszkańców Torunia i okolic, aby przestrzegali podstawowych zasad higieny, co w znaczny sposób może obniżyć ryzyko występowania zakażeń oraz zatruć pokarmowych - tłumaczy rzecznik prasowy.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum