Toruń: wszczepiają stymulatory łagodzące ból kręgosłupa

Autor: Nowości/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2010 17:25

Szpital Wojewódzki w Toruniu oferuje swoim pacjentom nowe metody leczenia bólu kręgosłupa, m.in. polegające na wszczepieniu specjalnego stymulatora.

W Toruniu jest to nowość. Dotąd najbliżej tego typu neurochirugiczne operacje robiono w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. A problem narasta, bo coraz więcej osób cierpi na bóle kręgosłupa. To efekt zmian zwyrodnieniowych, do których prowadzi siedzący tryb życia.

W szpitalu w Toruniu od początku czerwca przeprowadza się zabiegi nową metodą - przezskórnego wszczepienia implantu stabilizującego kręgosłup. Operacja trwa krócej od tradycyjnej, pacjent traci mniej krwi.

– Chcielibyśmy, aby takie zabiegi stały się standardem. Niestety, jest długa kolejka oczekujących. Zapisujemy dopiero na 2012 rok. Kontrakt z NFZ jest tak niski, że pracujemy na połowę możliwości. A będziemy mieć nowy blok operacyjny, zamierzamy zwiększyć liczbę łóżek, więc operacji możemy robić więcej – przyznaje dr Lech Grzelak, koordynator oddziału neurochirurgii w toruńskim szpitalu.

Jak już informowaliśmy, dla osób, u których ból jest chroniczny, ratunkiem może być wszczepienie stymulatora, przynoszącego ulgę w cierpienia. Pozwala to zmniejszyć ból, ale nie ma co liczyć, że zniknie całkowicie. Koszt operacji, to ok. 30 tys. zł. Ile tych zabiegów będzie można wykonać, zależy od finansowania przez NFZ.

Jak podkreśla Andrzej Purzycki, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ, w Bydgoszczy wszczepienia stymulatorów bólu to zabiegi bardzo nieliczne, w wyjątkowych sytuacjach. Drogie, więc lekarze traktują je jak ostateczność.

Więcej: www.nowosci.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum