Toruń: wizyta u ortodonty dopiero za kilka lat?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2017 10:21

W kujawsko-pomorskim na wizytę do ortodonty czeka się nawet cztery lata. Tak długie kolejki dotyczą większych miast, w mniejszych czas oczekiwania wynosi kilka miesięcy. Lekarzy tej specjalności jest mało, a dodatkowo spada liczba tych, którzy podpisują kontrakty z NFZ.

Toruń: wizyta u ortodonty dopiero za kilka lat?
Długie kolejki dotyczą większych miast, w mniejszych czas oczekiwania wynosi kilka miesięcy. Fot. archiwum

Kilka dni temu Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął przetarg na świadczenia stomatologiczne, w tym ortodoncję. Od 1 lipca z takich usług będzie można skorzystać w 42 miejscach w województwie.

Jak podaje bydgoski OW NFZ z informacji, które przekazują świadczeniodawcy wynika, że na pierwszą wizytę do poradni ortodontycznej pacjenci nie czekają długo. Natomiast różne są czasy oczekiwania na wykonanie aparatu ortodontycznego.

NFZ zmniejszył liczbę punktów przypadających na jednego ortodontę. Obecnie miesięczny limit wynosi 18 tys., od 1 lipca już tylko 15 tys. Fundusz chciał w ten sposób zwiększyć liczbę świadczeniodawców przyjmujących w ramach NFZ.

Tak się jednak nie stało, bo coraz mniej lekarzy ortodontów podejmuje współpracę z Funduszem. Wolą przyjmować prywatnie. Podczas praktyki prywatnej zarabiają więcej a dodatkowo unikają formalności, związanych z raportowaniem do NFZ.

Więcej: torun.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum