Toruń: w Koperniku bedzie bezboleśnie

Autor: Gazeta.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2009 14:00

Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu stara się o certyfikat "Szpital bez bólu".

Jest to druga w Toruniu placówka, po Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, która przystąpiła do programu. Dotychczas w województwie kujawsko-pomorskim certyfikat udało się uzyskać tylko 10. Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu z Polikliniką w Bydgoszczy.

Szpital bez bólu, to program ogólnopolski, którego celem jest zmniejszenie niepotrzebnych cierpień pacjentów. Specjaliści szacują, że u około połowy osób po operacjach ból jest niewystarczająco uśmierzany.

Aby otrzymać certyfikat szpital lub oddział musi spełniać następujące wymagania:

• uczestnictwo personelu medycznego jeden raz w każdym roku w szkoleniach z zakresu uśmierzania bólu pooperacyjnego
• prowadzenie monitoringu natężenia bólu u wszystkich operowanych pacjentów, co najmniej  4 razy na dobę
• informowanie pacjentów o możliwości i metodach uśmierzania bólu pooperacyjnego przed zabiegiem
• prowadzenie dokumentacji dotyczącej pomiarów bólu i zastosowanego postępowania zgodnie z rekomendacjami uśmierzania bólu dla wszystkich operowanych pacjentów
• monitorowanie ewentualnych działań niepożądanych zastosowanego leczenia i zgłaszanie ich niezwłocznie do Regionalnego Ośrodka Monitorowania Działań Niepożądanych Leków.

Projekt  został zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne we wrześniu 2008 r. Od tego czasu udział w nim zgłosiło 61 szpitali i 15 oddziałów z całej Polski, a certyfikat, potwierdzający spełnianie przez placówkę najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego uzyskało już 21 szpitali i 1 oddział.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum