Toruń: świadome matki karmienia piersią

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 13:15

W województwie kujawsko-pomorskim realizowany jest jedyny w kraju Programu Promocji Karmienia Piersią i Pokarmem Kobiecym.

W ramach tego programu miniony weekend (20-21 marca) w Toruniu odbyła się także III Europejska Konferencja Naukowa promującą karmienie piersią w oparciu o aktualną wiedzę naukową w której wzięło udział ponad 160 lekarzy z 26 krajów całego świata. Mimo, że konferencja miała wymiar europejski to gośćmi na niej byli także lekarze i naukowcy z Japonii, Afryki i Stanów Zjednoczonych.

Karmienie piersią ,przynajmniej do końca szóstego miesiąca życia, zalecają Światowa Organizacja Zdrowia, UNICEF oraz towarzystwa medyczne. Żywienie naturalne zmniejsza ryzyko rozwoju alergii, a także chorób infekcyjnych i nowotworowych u dzieci. Sprzyja również prawidłowemu rozwojowi aparatu mowy.

Programu Promocji Karmienia Piersią i Pokarmem Kobiecym ma o tym przypomnieć i przekonać niezdecydowanych. Realizuje go Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Przedsięwzięcie zakłada m.in. przeprowadzenie badań dotyczących sposobu żywienia dzieci do lat dwóch w regionie. Zebrane w ten sposób informacje posłużą jako dane przy opracowywaniu przez Ministerstwo Zdrowia ogólnopolskiego programu upowszechniania karmienia piersią.

Gościem konferencji była między innymi profesor Grony Lander, ginekolog położnik, koordynator norweskiego narodowego programu karmienia piersią, która mówiła o drodze do norweskiego sukcesu w tej materii, która jest w tej kwestii krajem wzorcowym i w Europie i na świecie.

– Na pewno dużym sukcesem jest osiągnięcie wysokich wskaźników karmienia piersią dzieci urodzonych o czasie, donoszonych. Tu praca z naszej strony jest także potrzebna, ale nie tak duża. Jest łatwiej, bo dziecko od początku ma kontakt z mamą. W Norwegii udało się uzyskać, co jest szczególnie cenne, wskaźnik 98 procent wcześniaków urodzonych z masą ciała poniżej 1000 gr i poniżej 28 tygodnia ciąży jest karmionych wyłącznie pokarmem kobiecym. Jest to mleko własne matki albo mleko z banku mleka kobiecego – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Urszula Bernatowicz-Łojko, koordynator programu oraz współorganizator konferencji.

– Wykłady, które w ramach konferencji zostały przeprowadzone były na światowym poziomie. Część z nich dotyczyła aspektów stricte medycznych, począwszy od poziomów molekularnych. Wykładowcą był między innymi profesor Lars Hanson, odkrywca immunoglobuliny SIgA, który mówił o aspektach biomolekularnych i biochemicznych pokarmu matki i tłumaczył dlaczego ono jest najlepsze, najzdrowsze dla dziecka – dodaje dr Bernatowicz-Łojko.

W ramach Programu Promocji Karmienia Piersią i Pokarmem Kobiecym zostaną zorganizowane także szkolenia dla personelu medycznego: dla pielęgniarek i położnych oraz lekarzy pediatrów, internistów, ginekologów-położników i medycyny rodzinnej. W każdym z nich w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku weźmie udział około 50 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum