Toruń: stacja dializ w szpitalu wojewódzkim ma być w części prywatna

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 21:52

Pracownicy stacji dializ w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera w Toruniu obawiają się o miejsca pracy. Od jakiegoś czasu po szpitalu krąży wieść, że stacja zostanie przekazana prywatnej firmie. Dyrekcja dementuje te informacje.

Toruń: stacja dializ w szpitalu wojewódzkim ma być w części prywatna
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Nie ma mowy o żadnej prywatyzacji usług. Przyznaję natomiast, że jest koncepcja wydzierżawienia części świadczeń prywatnemu podwykonawcy – mówi dr Marek Muszytowski, ordynator Oddziału Klinicznego Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, któremu podlega stacja.

Na czym miałoby to polegać? Opieka nad pacjentem stacji nie ogranicza się tylko do samej dializy, ale – według wytycznych Narodowego Funduszu Zdrowia – składa się z całego szeregu różnych czynności: przetransportowania chorego z miejsca zamieszkania do szpitala i z powrotem, podania mu posiłku, zrobienia dodatkowych badań diagnostycznych i innych. Według przepisów, część z tych świadczeń można zlecić podwykonawcy. Szpital Wojewódzki chce, żeby prywatna firma zajęła się tylko samym dializowaniem.

– To się naszej lecznicy opłaca – wyjaśnia dr Muszytowski. – Liczymy na to, że z pomocą prywatnej firmy odbudujemy nasz park maszynowy, bo prawdopodobnie wprowadzi się ona do nas ze swoją aparaturą.

Ordynator zapewnia, że zmiany nie spowodują zwolnień w stacji

Na razie szpital nie znalazł jeszcze przedsiębiorstwa gotowego podjąć się takiej współpracy. Lada chwila zaczną się w kujawsko-pomorskim oddziale NFZ negocjacje przyszłorocznych kontraktów. W przypadku przekazania część świadczeń podwykonawcy procedura jest taka, że Fundusz płaci za usługi szpitalowi, a dopiero ten rozlicza się z prywatną firmą. By całe przedsięwzięcie było opłacalne, dyrekcja musi znać stawki przedsiębiorcy, zanim przystąpi do rozmów z NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze