Toruń: poradnia zdrowia psychnicznego już przyjmuje pacjentów

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2015 17:49

W zmodernizowanych i rozbudowanych pomieszczeniach w kompleksie toruńskiego szpitala psychiatrycznego znajdującego się w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera, działa już poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Toruń: poradnia zdrowia psychnicznego już przyjmuje pacjentów
Fot. Fotolia

Jak informuje biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, przyjmującej pacjentów w wieku od 2 do18 lat, specjaliści udzielili w 2014 r. 9,5 tysiąca porad.

Zajmowany przez poradnię obiekt przy ul. Mickiewicza przeszedł generalny remont (od wymiany dachu i położenia nowych elewacji poprzez przebudowę sieci instalacyjnych i odgrzybianie ścian po roboty wykończeniowe wnętrz) oraz funkcjonalną przebudowę wewnętrzną z postawieniem nowych ścian działowych; dobudowano też windę dla osób niepełnosprawnych.

Rozpoczęta jesienią 2014 inwestycja o wartości blisko 2 mln zł zakończyła się w marcu. Wcześniej solidny remont adaptacyjny przeszedł sąsiedni budynek kompleksu, w którym od października działa poradnia psychiatryczna dla dorosłych.

Wartość całego przedsięwzięcia, które przeprowadziła samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, wynosi ponad 7 mln zł. We wtorek (5 maja) odbyło się uroczyste otwarcie jednostki.

Docelowo przy Mickiewicza będą działać wyłącznie przychodnia i oddziały dzienne. Psychiatryczne oddziały łóżkowe, także te funkcjonujące obecnie przy Curie-Skłodowskiej, zostaną ostatecznie zlokalizowane w zupełnie nowym obiekcie w zespole rozbudowywanego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

- Przyjęty przez samorząd województwa schemat lecznictwa psychiatrycznego w rejonie Torunia, zgodny z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, zakłada, że oprócz szpitala z oddziałami łóżkowymi funkcjonują zespoły ambulatoryjne, zespoły leczenia środowiskowego i leczenia dziennego. Cieszę się, że krok po kroku zbliżamy się do jego realizacji - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Założenia i standard przeprowadzonej modernizacji zostały zauważone przez administrację prezydenta Torunia, która zgłosiła ją do prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku. Jurorzy premiują w nim nowoczesność i funkcjonalność przyjętych rozwiązań oraz wysoką jakość wykonawstwa przy jednoczesnym zachowaniu historycznych walorów odnawianych i adaptowanych budynków - podano na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego.

Toruński szpital psychiatryczny, funkcjonujący w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera, działa obecnie w rozproszeniu w trzech różnych lokalizacjach (także przy ul. Curie-Skłodowskiej i Gregorkiewicza 3). W ramach przygotowywanej rozbudowy lecznicy na Bielanach stanie budynek dla sześciu oddziałów psychiatrycznych na łącznie 196 łóżek. Poradnie i oddziały dzienne znajdą miejsce w obiektach przy ul. Mickiewicza. Planowany jest także rozwój psychiatrii środowiskowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum