×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Toruń: pierwsza dama w szpitalu na Bielanach

Autor: KG/Rynek Zdrowia17 listopada 2017 15:10

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła w piątek (17 listopada) Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. Wizyta ma związek ze Światowym Dniem Wcześniaka. Małżonka prezydenta wizytowała oddział noworodkowy, Bank Mleka Kobiecego i działający w strukturze lecznicy Szpital Wielospecjalistyczny przy ul. Konstytucji 3 Maja.

Toruń: pierwsza dama w szpitalu na Bielanach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, wcześniakiem jest co 10. dziecko na świecie, w Polsce co roku przychodzi ich na świat 26 tysięcy, w Kujawsko-Pomorskiem nieco mniej niż 1,5 tysiąca, w toruńskiej lecznicy ponad 300.

Wcześniakom potrzebna jest specjalistyczna pomoc i to nie tylko w pierwszych miesiącach po urodzeniu. By zwrócić uwagę na ten problem i podkreślić solidarność z wcześniakami i ich rodzicami środowiska działające na ich rzecz obchodzą 17 listopada Dzień Wcześniaka. Symbolem obchodów jest kolor fioletowy, do tradycji weszło podświetlanie w tym kolorze budynków publicznych.

Jednym z ważnych elementów terapii wcześniaków jest karmienie naturalnym kobiecym pokarmem. Ponieważ matki wcześniaków czasem go nie mają lub mają zbyt mało, lukę wypełniają banki mleka - miejsca, gdzie pokarm od zdrowych dawczyń honorowych przechowywany jest z najwyższą starannością by, właściwie oznaczony, trafił tam, gdzie jest potrzebny.

Jednym z nich jest Bank Mleka Kobiecego w toruńskim Szpitalu Zespolonym (postał w 2013 roku jako drugi w kraju). W tym roku pozyskał już 250 tysięcy ml tego ważnego składnika diety w pierwszych miesiącach życia i jednocześnie cennego leku. Pod jego opieką jest obecnie 270 maluchów.

Placówka stale współpracuje z bydgoskim szpitalem im. Biziela i szpitalem im. Pirogowa w Łodzi. Od początku jego historii z bankiem współpracowały lub współpracują obecnie 152 dawczynie - młode mamy w okresie laktacji, dysponujące nadwyżkami mleka przy karmieniu własnego potomstwa, mieszkające w różnych częściach regionu, a także w województwie pomorskim.

Prezydentowa jest kolejną ważną postacią, która wizytując szpital na Bielanach zapozna się z koncepcją i zaawansowaniem prac związanych z rozbudową i modernizacją lecznicy, największą obecnie inwestycją naszego regionu. Wcześniej gościł tu m. in. komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis.

Nowy szpital na toruńskich Bielanach będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. W 36 miesięcy za pół miliarda złotych powstanie przemyślane funkcjonalnie miasteczko lecznicy, przyjazne dla pacjentów i ich rodzin.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze