Toruń: na kłopoty z otyłością - specjalny program

Autor: Gazeta Pomorska, SA/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2009 12:41

Regionalny program zwalczania otyłości uruchomiono w Kujawsko-Pomorskiem.

Ma on zapobiegać wadom postawy, płaskostopiu, zaburzeniom oddychania, cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy, izolacji i depresji, czyli skutkom otyłości u dzieci.

Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu, w ramach regionalnego programu walki z otyłością, uczą jak radzić sobie z nadwagą u dzieci. Zindywidualizowane porady dotyczą odpowiedniego żywienia i trybu życia, a poprzedzają je kompleksowe badania diagnostyczne.

Program obejmuje ok. 40 samorządów lokalnych w regionie kujawsko-pomorskim. Koordynacją zajmują się wojewódzkie szpitale dziecięce w Bydgoszczy i Toruniu. Możliwość udziału przewidziano dla ośmiuset młodych ludzi. Skierowania nie są potrzebne.

Otyłość staje się coraz większym problemem zdrowotnym. Statystyki wskazują, że w ciągu ostatnich 20 lat występowanie otyłości wzrosło trzykrotnie. Obecnie na świecie nadwagę lub otyłość ma ponad połowa dorosłych i jedna piąta dzieci, a problem samej otyłości dotyczy jednej trzeciej dorosłych i 6 proc. dzieci.

W Polsce odsetek osób otyłych wynosi 20 proc., a osób z nadwagą i otyłością - ponad 50 proc. Problem z nadliczbowymi kilogramami ma niemal 16 proc. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Ma to – jak alarmują lekarze - dramatyczne konsekwencje zdrowotne, takie jak wzrost zachorowań na cukrzycę typu II i nadciśnienie w młodym wieku.

Według prognoz brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia, jeśli światowa epidemia otyłości nie zostanie powstrzymana, to do roku 2050 średnia długość życia może się skrócić o 5 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum