Toruń: kolejna Biała Niedziela

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 września 2009 13:02

Torunianie po raz kolejny, w ramach Białej Niedzieli, mogą zapisywać się na darmowe badania skóry. Dzięki tej akcji, wykrywalność czerniaka we wczesnym, dobrze rokującym na wyleczenie stadium, w ciągu 11 lat wzrosła w Toruniu z 10 do 50 proc.

Toruń: kolejna Biała Niedziela
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 11 lat Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów UMK do spółki z toruńskimi onkologami, chirurgami i dermatologami organizują Białą Niedzielę, czyli dzień bezpłatnych badań skóry. Najbliższa edycja odbędzie się 6 września - przypomina Gazeta Wyborcza.

Wzrost zachorowań na czerniaka jest lawinowy. Winne temu są moda na opaleniznę i coraz groźniejsze słońce, a także brak elementarnych dobrych nawyków. Przegapienie początków czerniaka może być katastrofalne w skutkach, bo ten rodzaj raka szybko tworzy przerzuty i najczęściej równie szybko zabija. W późnym stadium choroba jest prawie niewyleczalna. Można natomiast jej zaradzić, jeśli lekarz wykryje ją zawczasu.

- Z roku na rok rośnie odsetek osób zgłaszających się na badania z czerniakiem we wczesnych, dobrze rokujących dla sukcesu leczenia stadiach - mówi prof. Barbara Chwirot, kierująca zespołem, który opracował nowatorską metodę

Jako społeczeństwo, niestety, wciąż mamy fatalne nawyki obcowania ze słońcem. Nie używamy kremów z filtrami, a opaleniznę staramy się złapać w dwa dni. I uwielbiamy solaria, które - jak ostatnio odkryli naukowcy - są równie rakotwórcze co palenie papierosów. Stąd liczba zachorowań na czerniaka rośnie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku zapada na niego 130 tys. osób. U 3 mln kolejnych diagnozowane są inne, mniej groźne nowotwory skóry.

- Osoby o jasnej karnacji z dużą ilością znamion oraz te, w których rodzinie były przypadki nowotworów skóry, powinny zgłaszać się na kontrolę raz w roku. Reszta może chodzić na badania raz na dwa-trzy lata - radzi dr Jarosław Redziński, chirurg onkolog od lat biorący udział w Białych Niedzielach.

Udział w Białej Niedzieli jest bezpłatny, wystarczy się zapisać. Rejestracja chętnych odbywać się będzie w dniach 1-4 września. Badania będą prowadzone 6 września w Akademickiej Przychodni Lekarskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum