Toruń: bezpłatne badania zmian skórnych na UMK

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2010 18:56

26 września po raz szesnasty w Toruniu odbędzie się Biała Niedziela - akcja poświęcona problemowi nowotworów skóry.

Akcję w Akademickiej Przychodni Lekarskiej co roku organizuje Interdyscyplinarny Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów UMK, kierowany przez prof. Barbarę Chwirot.

W trakcie Białej Niedzieli pacjenci wybrani przez lekarzy podczas wstępnego badania, będą mieli możliwość poddania się badaniu podejrzanych zmian skórnych unikalną w skali światowej metodą fluorescencyjną opracowaną na UMK. W tym roku przewiduje się przebadanie około 500 osób.

Fluorescencyjna metoda wykrywana czerniaka polega na naświetleniu skóry światłem ultrafioletowym o odpowiedniej długości fali. O wystąpieniu czerniaka może świadczyć słabsza fluorescencja w zmienionym chorobowo miejscu. Jej czułość ocenia się na około 82 proc.

Bezpłatnym badaniom zmian skórnych będzie towarzyszyć akcja informacyjna na temat zagrożenia czerniakiem i potrzeby systematycznego kontrolowania skóry.

Jak informuje Centrum Informacji i Promocji UMK, z roku na rok rośnie liczba pacjentów, u których choroba jest wykrywana we wczesnym, dobrze rokującym na wyleczenie stadium.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum