Toruń: będą uczyć się o HIV

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2014 16:23

W Toruniu rusza program edukacyjny skierowany do pracowników ZOZ-ów, którzy często mają pierwszy kontakt z osobami żyjącymi z wirusem HIV. W 2013 r. w województwie kujawsko-pomorskim wykryto 35 nowych zakażeń HIV.

Celem przeznaczonego dla pracowników ZOZ-ów szkolenia, które odbędzie się w czwartek (5 czerwca) w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, jest zwiększenie dostępności do testowania w kierunku HIV oraz poprawa jakości opieki zdrowotnej dla osób narażonych na zakażenie wirusem. Skorzystają na tym wszyscy, którzy w przyszłości wykonywać będą w województwie testy w kierunku HIV.

Podczas zajęć omawiane będą m.in. medyczne aspekty zakażenia HIV/AIDS, procedury diagnostyczne HIV obowiązujące w Polsce, a także oferta pomocowa dostępna w kujawsko-pomorskim dla osób zakażonych HIV i ich rodzin.

W dziesięciogodzinnym szkoleniu weźmie udział 15 osób - między innymi lekarze i pielęgniarki. Łącznie programem objętych zostanie 30 osób, gdyż identyczne spotkanie odbędzie się również w Bydgoszczy.

- Pracownicy służby zdrowia, których będziemy szkolić, często jako pierwsi mają kontakt z osobami podejmującymi ryzykowne zachowania seksualne i kwalifikującymi się do wykonaniu testu, a także z osobami, które dopiero co dowiedziały się o swoim zakażeniu. Jedni i drudzy potrzebują wsparcia. Program szkoleń będzie tak skonstruowany, żeby dać uczestnikom wiedzę, która pozwoli im w sposób rzetelny i profesjonalny odpowiedzieć właśnie na ich potrzeby - powiedział Andrzej Olczyk ze Stowarzyszenia Wolontariuszy RAZEM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum