Toruń: bank mleka kobiecego pomógł już 600 dzieciom

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2016 19:41

Ponad 600 noworodków i wcześniaków otrzymało dotąd pomoc dzięki działającemu przy toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym Banku Mleka Kobiecego. Misją funkcjonującej trzeci rok placówki jest zapewnienie tego pokarmu urodzonym przedwcześnie i chorym dzieciom.

Toruń: bank mleka kobiecego pomógł już 600 dzieciom
W 2015 r. z Bankiem Mleka Kobiecego w Toruniu współpracowały z 32 dawczynie. Fot. Fotolia

Jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w 2015 r. z Bankiem Mleka Kobiecego współpracowały z 32 dawczynie. Były to młode mamy w okresie laktacji, dysponujące nadwyżkami mleka przy karmieniu własnego potomstwa.

Uzyskano od nich blisko 300 litrów mleka, wykonując jednocześnie 2 tysiące badań jego składu oraz 170 procesów pasteryzacji. Pokarm wykorzystano jako wsparcie terapii i procesu dochodzenia do zdrowia 288 noworodków (621 od dnia uruchomienia banku). Hospitalizowane maluchy korzystały z niego średnio przez 5 dni. BMK udzielił też w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 1 500 porad i konsultacji laktacyjnych.

W 2015 roku do lecznic współpracujących z bankiem – poza toruńskimi są w tej grupie bydgoski Szpital Jurasza i Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Pirogowa w Łodzi - dołączył bydgoski Szpital Uniwersytecki im. Biziela. Bank przekazuje bezpieczny mikrobiologicznie i wartościowy pod względem składu pokarm klinicznemu oddziałowi noworodków i wcześniaków.

Współpraca placówek obejmuje też pozyskiwanie mleka - ochotniczki z Bydgoszczy i okolic mogą się teraz zgłaszać nie tylko do toruńskiego BMK, ale też do poradni laktacyjnej w szpitalu im. Biziela.

BMK prowadzi też prace badawcze, m.in. we współpracy z Politechniką Gdańską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, w tym nowatorskie badania nad składem pokarmu kobiecego. Część z nich prezentowano już na międzynarodowych forach neonatologicznych, podczas konferencji w kraju i za granicą. Związani z BMK eksperci dzielą się doświadczeniem - przedstawiciel banku jest członkiem zespołu opracowującego przepisy regulujące funkcjonowanie tego typu instytucji w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum