Toruń: Bank Mleka Kobiecego ma już dwa lata

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2015 10:08

415 litrów pozyskanego mleka kobiecego, 67 dawczyń oraz ponad 450 wcześniaków i noworodków, które otrzymały mleko to bilans dwuletniej działalności Banku Mleka Kobiecego przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Toruń: Bank Mleka Kobiecego ma już dwa lata

Aktualnie w Polsce działają cztery banki mleka - oprócz toruńskiego dwa w Warszawie - w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego (był pierwszym w Polsce) i Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny oraz jeden w Rudzie Śląskiej w Szpitalu Miejskim.

Bank Mleka Kobiecego przy toruńskim WSZ był pierwszym w kraju o zasięgu regionalnym. Placówka także jako pierwsza w Polsce została wyposażona w profesjonalny analizator składu mleka kobiecego.

Dzięki temu urządzeniu wykonano ponad 2,5 tys. badań wartości odżywczej próbek pokarmu. Wyniki takich analiz pozwalają optymalnie dostosować matkom i personelowi medycznemu sposób żywienia najmłodszych pacjentów do ich indywidualnych potrzeb.

W maju br. placówka podpisała umowę ze Szpitalem Uniwersyteckim im. J. Biziela w Bydgoszczy na korzystanie z swoich usług, gdzie trafiły już pierwsze porcje mleka. Mleko jest także przekazywane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.

Ważnym elementem pracy placówki jest edukacja matek i poradnictwo laktacyjne. Doradczynie laktacyjne z toruńskiego banku mleka rocznie udzielają kilkuset nieodpłatnych porad matkom z problemami w karmieniu piersią. Dzięki takiej działalności wiele kobiet korzystających z tej pomocy mogło nadal z powodzeniem naturalnie karmić swoje pociechy.

Bank Mleka Kobiecego prowadzi także działalność naukową. Prowadzona jest edukacja studentów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji, także neurologopedów w zakresie znaczenia karmienia naturalnego dla wcześniaków i chorych noworodków oraz bezpieczeństwa obiegu mleka kobiecego.

Czytaj też: Banki mleka wypełniają lukę

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum