Toksykolog ostrzega: jeśli dziecko zjadło owoc cisu, natychmiast do...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 30 września 2018 18:55

Po spożyciu nawet jednego owocu cisu dziecko powinno natychmiast trafić do szpitala i pozostać tam na obserwacji - mówi lekarz Eryk Matuszkiewicz, który pracuje na oddziale toksykologii Szpitala Miejskiego w Poznaniu.

Toksykolog ostrzega: jeśli dziecko zjadło owoc cisu, natychmiast do...
Specjaliści nie mają wątpliwości, że owoce cisu są silnie trujące. Dziecko powinno natychmiast trafić do lekarza. Fot. Archiwum

Gazeta Wyborcza opisuje nową inwestycję w Zielonej Górze. Na wyremontowanym Wzgórzu Winnym miasto stworzyło dla dzieci labirynt z trujących cisów.

Toksykolog Eryk Matuszkiewicz zwraca uwagę, że zatrucia cisem najczęściej dotyczą małych dzieci. Spożycie owoców, połknięcie nasiona czy też rozgryzienie go powodują groźne zaburzenia układu krążenia. Mogą nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca i w konsekwencji śmierci.

Niebezpieczne może być spożycie nawet jednego owocu. Jeśli dziecko zjadło owoc cisa, powinno pozostać w szpitalu na obserwacji. Należy monitorować akcję serca, by móc w porę pomóc. To jest naprawdę niebezpieczna roślina - podkreśla lekarz.

Co robić, jeśli dziecko połknęło kulkę? - Nie czekać i natychmiast zgłosić się do lekarza - dodaje.

Więcej: www.zielonagora.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum