Toksykolodzy: rośnie liczba zatruć metanolem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2012 12:29

Rośnie liczba zatruć metanolem - alarmują lekarze-toksykolodzy. W grudniu 2011 r. w całym kraju było co najmniej dziesięć zgonów po wypiciu alkoholu metylowego. Tylko w Warszawie od początku roku zmarło z tego powodu tyle osób, co przez cały rok 2011.

- W wielu przypadkach źródłem zatrucia był alkohol metylowy, stanowiący składnik spryskiwaczy do szyb samochodowych - podkreślił krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii dr Piotr Burda.

Choć picie płynów do spryskiwaczy przez osoby uzależnione od alkoholu nie jest nowością, to - jak zwraca uwagę  dr Burda - nie był to problemem dopóki zawierały one tylko etanol lub alkohol izopropylowy - oba trujące, ale nie tak toksyczne jak metanol.

Tylko w grudniu 2011 r. w ośrodkach toksykologii klinicznej (w kraju jest ich kilka) z powodu zatrucia alkoholem metylowym zmarło co najmniej 10 osób. - W ciągu ostatnich trzech, czterech miesięcy takich zatruć jest zdecydowanie więcej - zaznaczył Burda.

Pytany o przyczyny nagłego wzrostu liczby zatruć, Burda wskazuje zmiany w prawie. Detalicznego handlu produktami zawierającymi metanol zakazywało rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z lipca 2004 r. W czerwcu 2010 r. zostało ono jednak uchylone po tym, jak ze względu na implementację dyrektyw unijnych zmieniono ustawę o substancjach i preparatach chemicznych.

- Od tego czasu pojawiało się więcej zatruć metanolem, niż to było do 2010 r., ale nie w tak alarmującej liczbie jak w grudniu ub. r. - ocenia Burda.

Ordynator oddziału toksykologii w Szpitalu Praskim w Warszawie dr Justyna Klimkiewicz zwraca uwagę, że w ostatniej dekadzie były lata, gdy jej ośrodek, leczący pacjentów z Mazowsza i Podlasia, wcale nie odnotowywał zatruć metanolem lub zdarzały się co najwyżej jeden lub dwa takie przypadki. Tymczasem w ub. r. były cztery zatrucia metanolem, natomiast od początku b.r. odnotowano już 4 zatrucia śmiertelne.

Więcej pacjentów po spożyciu metanolu odnotowują też m.in. lekarze na Śląsku, w Łódzkiem i Kujawsko-Pomorskiem. Z rozmów z ordynatorami oddziałów toksykologicznych wynika jednak, że informacje o częstszych zatruciach alkoholem metylowym nie potwierdzają się we wszystkich ośrodkach. Wzrostu zatruć nie odnotował np. dr Stanisław Łata, ordynator Oddział Chorób Wewnętrznych i Ostrych Zatruć w Szpital Wojewódzkim w Tarnowie.

Metanol w pierwszym okresie swojego działania ma identyczny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy jak etanol. Jednak metabolizm alkoholu metylowego jest już inny - produkty przemiany chemicznej powodują uszkodzenie mózgu, a u osób które przeżywają, często uszkadzają nerw wzrokowy, co kończy się ślepotą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum