"To bomba szykowana na oddziały patologii noworodka". AOTMiT proponuje nowe wyceny

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia22 stycznia 2022 20:05

- Otrzymaliśmy od AOTMiT propozycje wycen grup noworodkowych w oddziałach patologii wad wrodzonych noworodków. Uważamy, że są one bombą szykowaną na oddziały patologii noworodków - mówi Krystyna Piskorz-Ogórek.

"To bomba szykowana na oddziały patologii noworodka". AOTMiT proponuje nowe wyceny
Wyceny procedur na oddziałach patologii noworodka pójdą ostro w dół? Shutterstock
  • - Otrzymaliśmy od AOTMiT propozycje wycen grup noworodkowych w oddziałach patologii wad wrodzonych noworodków. Jesteśmy nimi zdumieni - mówi Krystyna Piskorz-Ogórek
  • - Mówimy o trzecim, najwyższym poziomie referencyjnym, o grupach, które były zawsze wycenione najwyżej - wskazuje
  • - Zawężono definicję skrajnego wcześniaka tylko do 28. tygodnia życia i wprowadzono kryterium masy ciała poniżej 900 gram. Leczenia dzieci urodzonych później i z większą masą ciała nie będzie już można rozliczyć w tej grupie - wyjaśnia
  • - W efekcie niektóre grupy noworodkowe są nawet 10-krotnie tańsze, inne tańsze 3-krotnie - zaznacza
  • - Uważamy, że propozycje, które otrzymaliśmy od AOTMiT, są niczym innym, jak tylko bombą szykowaną na oddziały patologii noworodków - dodaje

- Jesteśmy bardzo zdziwieni propozycjami wycen grup noworodkowych w oddziałach patologii wad wrodzonych noworodków, które otrzymaliśmy właśnie od Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Mówimy o trzecim, najwyższym poziomie referencyjnym, o grupach, które były zawsze wycenione najwyżej - mówi nam Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego (WSSD) w Olsztynie.

Grupa skrajnego wcześniaka tylko dla dzieci urodzonych po 28. tygodniu życia płodowego

- Co widzimy teraz? Na początek grupa skrajnego wcześniaka - zgodnie z definicją w obecnej grupie rozliczeniowej - dotyczy dzieci urodzonych poniżej 32. tygodnia życia płodowego - wskazuje dyrektor WSSD.

- Obecnie, w propozycji AOTMiT, zawężono definicję tylko do 28. tygodnia życia i wprowadzono kryterium masy ciała poniżej 900 gram. To oznacza, że noworodki, które urodzą się po 28. tygodniu życia płodowego i lub mają więcej niż 900 gram nie są już skrajnymi wcześniakami, a ich leczenia nie można będzie rozliczyć w tej grupie. Koszt leczenia ma być zatem dużo niższy - wyjaśnia.

"Niektóre grupy noworodkowe są nawet 10 razy tańsze"

- Finał jest taki, że niektóre grupy noworodkowe są nawet 10-krotnie tańsze, np. grupa, w której była leczona retinopatia wcześniacza (obecnie jest 55 tys. punktów, a w propozycji 4 490 punktów lub 18 900 punktów, ale ta grupa jest też bardzo zawężona). Niektóre inne grupy np. leczenie posocznicy u noworodków, poszły z wyceną w dół 3-krotnie - wymienia Krystyna Piskorz-Ogórek.

- Dodam, że obecnie, w propozycjach AOTMiT grupy te zostały mocno wymiksowane, na tyle, że trudno obecnie porównać poprzedni sposób rozliczania do nowego - zaznacza.

Szpital będzie ukarany finansowo za dobrą organizację?

- Trudno nam także zrozumieć, dlaczego monitorowanie parametrów życiowych noworodków ma być wskazane i dosumowane jako procedura tylko wówczas, gdy dziecko znajduje się na tzw. wsparciu oddechowym. Tymczasem w przypadku np. wrodzonych wad serca najczęściej noworodek nie korzysta ze wsparcia oddechowego, więc nie będzie już można tego rozliczyć - mówi dyrektor WSSD.

- W grupie rozszerzona diagnostyka jest z kolei propozycja, że można nią rozliczyć noworodka tylko wtedy, gdy leży on w szpitalu powyżej 10 dni. Tymczasem my jesteśmy zorganizowani tak, aby noworodek był hospitalizowany jak najkrócej, co przekłada się pozytywnie i na zmniejszenie ryzyka dla dziecka i na dobro rodziny dziecka i na finanse szpitala. Teraz okazuje się, że właśnie z powodu tej dobrej organizacji możemy mieć z tym problem, bo kosztowną diagnostykę jeśli wykonany np. w ciągu 5 dni- na tym stracimy finansowo - wskazuje.

"To bomba szykowana na oddziały patologii noworodków"

- Uważamy, że propozycje, które otrzymaliśmy od AOTMiT, są niczym innym, jak tylko bombą szykowaną na oddziały patologii noworodków. Studiujemy uważnie te zapisy od kilku dni i nie możemy wyjść ze zdumienia. Naturalnie wysłaliśmy swoje uwagi do Agencji - mówi Krystyna Piskorz-Ogórek.

- Byliśmy bardzo zdziwieni, ponieważ AOTMiT do wyceny poprosiła szpitale o koszty za 2019 rok, czyli sprzed epidemii, gdy tymczasem mamy już 2022 rok. Przez ten czas dwa razy wzrastały wynagrodzenia personelu medycznego,  a najniższa płaca - trzy razy. Pamiętajmy, że koszty osobowe stanowią ok. 63-65 proc. wszystkich kosztów. Przez ten czas drastycznie wzrosły też inne koszty - leków, środków ochrony osobistej, mediów itp. - wymienia.

Przychody w oparciu o koszty z 2019 r., ale koszty działalności z roku 2022

- Wyceny są zatem drastycznie, irracjonalnie obniżane, co oznacza, że drastycznie zmniejszą się przychody szpitala z tytułu leczenia najciężej chorych noworodków. Tymczasem nasze koszty się nie zmniejszyły, wręcz odwrotnie, mocno idą w górę w każdym możliwym zakresie - zaznacza Krystyna Piskorz-Ogórek.

- Nie może być sytuacji, że szpitale mają uzyskiwać przychody z NFZ w oparciu o koszty 2019 roku, a jednocześnie ponosić koszty działalności z 2022 roku. To nie tylko wbrew zasadom ekonomii, ale i logiki - przekonuje.

"Od dawna alarmujemy, że wyceny procedur są nieadekwatne do kosztów"

- Szpitale pediatryczne i inne lecznice specjalistyczne od ubiegłego roku alarmują i informują ministra zdrowia i prezesa NFZ, że wyceny procedur są nieadekwatne do kosztów, szczególnie tych kształtowanych ustawowo i niezależnych od szpitala. Jeśli rosną koszty, to musi wzrosnąć cena usługi, ale tu jest propozycja obniżenia wyceny świadczeń specjalistycznych u noworodków - argumentuje.

- Równolegle AOTMiT zaproponowała wyrównanie ceny z grupy ortopedycznej, z tym, że leczenie ortopedyczne u dzieci miało wyższą wycenę chociażby ze względu na zwiększone koszty osobowe w oddziałach zabiegowych dla dzieci, m.in. koszty opieki pielęgniarskiej, większe koszty wynikające z interdyscyplinarności diagnostyki i leczenia. Również wysłaliśmy stosowne uwagi do Agencji mamy nadzieję, że zostaną uwzględnione - podsumowuje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum