Thinspirations - ideał chudości (nie) do naśladowania

Autor: Papilot.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2009 11:04

Wiele kobiet marzy o tym, żeby schudnąć. Problem polega jednak na tym, że większość z nich już od dawna jest chuda i wysoka. Stały się niewolniczkami mody zwanej w języku angielskim thinspirations.

Thinspirations – z języka angielskiego: thin – chudy i inspiration – inspiracja. To moda na anorektyczną chudość, trend, który każe kobietom wystawiać dumnie na widok publiczny kości, osłonięte jedynie skórą.

Na temat tego niebezpiecznego zjawiska w portalu Papilot.pl wypowiada się dr Anna Chotecka, ale do zjawiska thinspirations podchodzi z rezerwą:

- Mamy modę na chudość, więc to, że dziewczyny wzorują się na innych, bardzo szczupłych dziewczynach, nie jest zaskoczeniem. Niepokojące jest jednak to, że wzorem staje się nie dobre samopoczucie we własnym ciele, a kształty obcej modelki. Przecież każda dziewczyna ma inną budowę, kościec i wyglądanie jak kobieta z obrazka jest często po prostu nierealne. Właśnie z tego względu thinspirations są niebezpiecznym zjawiskiem, na które trzeba uważać - twierdzi na łamach portalu Papilot.pl,psycholog, dr Anna Chotecka 

Jak wygląda ofiara thinspiration? Jest zazwyczaj bardzo chuda i wierzy, że przed nią jeszcze długa droga do osiągnięcia ideału. Ma kompleksy, patrząc na zdjęcie kościstej modelki na zdjęciu.

Posiadanie wzoru, który pomaga nam wytrwać na drodze do wymarzonej sylwetki, to nic złego. Problem zaczyna się, gdy poszukiwanie i oglądanie zdjęć chudych dziewczyn staje się nałogowe. Osoba na diecie wpada w pułapkę, bo obsesyjne przeglądanie fotografii wymarzonych figur, prowadzi do przeciągającego się złego humoru, chandry, dołka psychicznego. Stąd już tylko krok do zaburzeń odżywiania.

Utrata zdrowego rozsądku to początek drogi do śmiertelnej choroby.

- Tracąc kilogramy, trzeba być aktywnym, rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, którzy powinni być wsparciem, należy czytać różne publikacje dla zdrowia i urody. Zapatrywanie się w chude modelki na zdjęciach, czyli thinspirations, to duże niebezpieczeństwo, bo granica między zdrowym a bardzo niebezpiecznym odchudzaniem jest niewyobrażalnie cienka – alarmuje dr Anna Chotecka w portalu Papilot.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum