Terytorialsi pomagają w przygotowaniach do powrotu mieszkańców do DPS w Drzewicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2020 10:23

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT) przygotowują pomieszczenia DPS w Drzewicy k. Opoczna na powrót pensjonariuszy, których z powodu COVID-19 w ubiegłym tygodniu ewakuowano z Drzewicy i umieszczono w szpitalach regionu łódzkiego – poinformował mjr Arkadiusz Rubajczyk z 9 ŁBOT.

Fot. archiwum

Po przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu ewakuacji mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy w powiecie opoczyńskim teraz trwają przygotowania do powrotu pensjonariuszy. Pomagają w tym m.in. żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9ŁBOT).

- "Terytorialsi" wspierają obsługę DPS w transporcie, składaniu i ustawianiu łóżek oraz mebli, tak, aby w najbliższych dniach mieszkańcy mogli wrócić do swojego domu - poinformował PAP oficer prasowy 9 ŁBOT major Arkadiusz Rubajczyk. Na razie nie wiadomo jednak kiedy pensjonariusze DPS w Drzewicy będą mogli znowu zamieszkać w drzewickim DPS.

Akcja przetransportowania pensjonariuszy, personelu i wolontariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy rozpoczęła się wieczorem w środę 15 kwietnia.

Decyzję o przeniesieniu zakażonych koronawirusem pensjonariuszy i innych osób przebywających w drzewickim DPS podjęły powiatowe służby sanitarne w Opocznie. 38 pensjonariuszy i 22 osoby zdrowe z Drzewicy umieszczono w szpitalach w Bełchatowie, Tomaszowie Mazowieckim i w Radomsku, a 17 osób w szpitalu w Zgierzu

Przy ewakuacji drzewickiego DPS pracowali m.in. żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i samorządowcy oraz ratownicy medyczni. Żołnierze 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach dokonali dekontaminacji pomieszczeń - przypomniał mjr Rubajczyk.

Prowadząc operację "Odporna wiosna", żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielili bezpośredniego wsparcia 116 domom pomocy społecznej. Dowódcy brygad OT nawiązali kontakt ze wszystkimi z ponad 800 takich placówek w Polsce - poinformował PAP oficer prasowy 9 ŁBOT.

PAP - Hubert Bekrycht

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum